Ισπανία για πρωτιά, Ιρλανδία σπίτι της!

Ο Ντελ Μπόσκε αυτή την φορά επέλεξε ενδεκάδα με καθαρόαιμο επιθετικό και δη τον Τόρες, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό σουτ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.Γενικότερα οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο, εκτός από το γκολ είχαν ακόμη 2-3 φάσεις στα καρέ των Ιρλανδών, οι οποίοι, πάντως είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 2ο λεπτό, όταν ο Κασίγιας απέκρουσε το σουτ του Κοξ.Το παιχνίδι εξελίχθηκε σαν μια άτυπη
μονομαχία των παικτών της Ισπανίας και του τερματοφύλακα της Ιρλανδίας. Ο Γκίβεν απέκρουσε τα σουτ των Ινιέστα (22'), Τόρες (35'), Τσάβι (42'), Αρμπελόα (44'), Ινιέστα (45'), ενώ στο 44' ο Αλόνσο σουτάρει ελάχιστα άουτ.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ισπανία με τον Αρμπελόα να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ των Ιρλανδών, όμως στο 49' ήρθε το δεύτερο γκολ για τους "φούριας ρόχας". Ο Γκίβεν απέκρουσε το σουτ του Ινιέστα, ο Σίλβα πήρε το ριμπάουντ και ανάμεσα από τρεις αμυντικούς, αφού προσποιήθηκε έκανε το πλασέ στην δεξιά γωνία του Ιρλανδού κίπερ, που αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και... 2-0!Στο 55' είχαμε την απόκρουση του τουρνουά μέχρι στιγμής από τον Γκίβεν, ο οποίος πετάχθηκε στη δεξιά του γωνία και αποσόβησε τον κίνδυνο με το ένα χέρι σε σουτ του Τσάβι, ενώ στο 62', ύστερα από... πολιορκία στα καρέ της Ιρλανδίας, το σουτ του Μπουσκέτς πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι. Το 3-0, τελικά, ήρθε στο 70', όταν ο Σίλβα έβγαλε με κάθετη μπαλιά τετ α τετ τον Τόρες με τον Γκίβεν, και ο Ισπανός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.Η Ιρλανδία έκανε... αισθητή την παρουσία της στο ματς στο 75', όταν ο Κιν βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Κασίγιας με απόκρουση στην αριστερή του γωνία κράτησε το μηδέν παθητικό για τους Ισπανούς. Αλλά μέχρι εκεί... Οι Ιβηρες ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν και τέταρτο γκολ στο 83' με τον Φάμπρεγκας, που είχε μπει λίγο νωρίτερα στη θέση του Τόρες, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.