Ιστορική νίκη για Παναχαϊκή, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Συνεπής στο ραντεβού της με την ιστορία ήταν η Παναχαϊκή, που στο παρθενικό της παιχνίδι στην Volley League κέρδισε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Αγυιάς.Με ξέφρενους πανηγυρισμούς των πατρινών ολοκληρώθηκε η ιστορική πρεμιέρα της Παναχαϊκής στη μεγάλη κατηγορία. Με πρωταγωνιστή το Νίκο Ρουμελιώτη, η ομάδα του Αγγελόπουλου
κυριάρχησε επί του Παναθηναϊκού και γιορτάζει μία ιστορική νίκη, την πρώτη της στο υψηλότερο επίπεδο.Οι παρινοί έδειξαν από το πρώτο σετ τις διαθέσεις τους και χωρίς να δυσκολευτούν έφτασαν στην κατάκτησή του με 25-18.Στο δεύτερο σετ -και όχι μόνο- κυριάρχησαν τα νεύρα με τους Μένιο Ρουμελιώτη και Καρυπίδη να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα για μεταξύ τους αψιμαχία.Το γήπεδο "έβραζε" σπρώχνοντας την Παναχαϊκή στη νίκη, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε σε 1-1. Οι πράσινοι μάλιστα έκαναν μεγάλη ανατροπή και από το 21-17 κατάφεραν να κερδίσουν με 25-27.Ντέρμπι ήταν το ματς και στη συνέχεια με την Παναχαϊκή όμως να ανεβάζει στροφές και να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που αυτή τη φορά ήταν ψύχραιμοι στο τέλος.Στο τέταρτο σετ το τριφύλλι βρέθηκε στο 19-13 και 21-18 αλλά κάπου εκεί τα… έχασε. Ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε 4 από τους 5 πόντους της ομάδας του που με έναν άσο του Χρηστιά η Παναχαϊκή πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-23, 25-23…Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ν. Ρουμελιώτης, Αγγελόπουλος, Π. Ρουμελιώτης, Βλαοχστάθης, Ντονάς, Ραντούνοβιτς, λίμπερο ο Μ. Ρουμελιώτης, (Βασιλάκος, Πεφάνης)…Πανθηναϊκός (Λάιος): Στοιβαχτής, Μπέλος, Αμορόσο, Μουρ, Καρυπίδης, Ζάκαρι, λίμπερο ο Κουρούπης, (Μαδούρας, Μανιόπουλος, Καπίρης, Πολυχρονιάδης)…