Ηττα για τη Φενερμπαχτσέ, 2-3 από την Τραμπζονσπόρ εκτός έδρας

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο τουρκικό πρωτάθλημα η Φενερμπαχτσέ, καθώς η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Europa League ηττήθηκε με 2-3 από την Τραμπζονσπόρ εκτός έδρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν περισσότερο παθιασμένα, αλλά χρειάστηκε το αυτογκόλ του Μεχμέτ Τοπούζ στο 14ο λεπτό για να προηγηθούν στο σκορ, με τον άσο της Φενέρ να.. κρεμάει με κεφαλιά τον Γκιουνιόκ. Το γκολ

έδωσε ώθηση στους παίκτες της Τραμπζονσπόρ που ένα λεπτό αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γιατάρα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας.

Αν και τα δύο γρήγορα γκολ αποσυντόνισαν τους φιλοξενούμενους, κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας στο 28ο λεπτό με τον Σεντούρκ έπειτα από σέντρα του Λουγκάνο. Παρόλα αυτά, δύο λεπτά αργότερα ο Γκλοβάσκι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, στέλνοντας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.