Ηττα του Ολυμπιακού από την Κουμπάν του Καλάθη

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Gomelsky Cup ο Ολυμπιακός, ο οποίος αν και ήταν μπροστά με 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, έχασε τον έλεγχο του ματς και τελικά ηττήθηκε από τους ρώσους με 79-82.Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε προβλήματα στην άμυνα, τα οποία δεν του επέτρεπαν να βρει ρυθμό και στην επίθεση, γεγονός που επέτρεψε στους ρώσους να μπουν αυτοί στη θέση του οδηγού (16-20, 10`).Η Κουμπάν εμφανίστηκε... διαβασμένη και είχε ισορροπία
στο παιχνίδι της, καθώς πήρε πόντους, τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τους ψηλούς της. Ο Ολυμπιακός, πάντως, αν και δεν είχε καλή απόδοση, ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής μέχρι το ημίχρονο της αναμέτρησης (34-35, 20`).Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη του Ολυμπιακού και στην οποία έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες. Με όπλο την άμυνα, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μέσα σε επτά λεπτά σημείωσε 26 πόντους, για να προηγηθούν με 60-46 στο 27`.Καλάθης και Τραορέ κράτησαν, πάντως, τη Λοκομοτίβ μέσα στο ματς και μείωσαν στο τέλος της περιόδου σε 58-65.Ο Ολυμπιακός έχασε την ψυχραιμία του στην τρίτη περίοδο και πλήρωσε τα... νεύρα του για τις διαιτητικές αποφάσεις. Οι ερυθρόλευκοι τιμωρήθηκαν με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές και η Κουμπάν βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο και να κάνει ντέρμπι το ματς.Ενα λεπτό πριν από το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο 76-76 και το φιλικό είχε... δραματικό φινάλε. Οι παίκτες της Κουμπάν αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και πήραν τη νίκη με 82-79, έχοντας για κορυφαίους τούς Μπάρον (21 πόντοι) και Νικ Καλάθη (17).Από πλευράς Ολυμπιακού, που ουσιαστικά ήταν καλός μόνο στην τρίτη περίοδο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ καλοί ήταν επίσης οι Πρίντεζης (17) και Χάινς (11).