Καλάθης στο Sport.gr: Ποτέ δεν τα παρατάμε!

Στα 23 του, έχει να υπερηφανεύεται ότι μετράει ήδη στη συλλογή του ένα Πρωτάθλημα Ευρώπης, δύο Πρωταθλήματα Ελλάδας, αλλά και ένα Κύπελλο. Αυτό το τελευταίο ήταν και το μοναδικό που του έλειπε, για να ολοκληρώσει το σετ του με τη πράσινη φανέλα.Το βράδυ του Σαββάτου (10/3), ο Νικ Καλάθης, μαζί με τους συμπαίκτες του, επικράτησαν 71-70 του Ολυμπιακού και σήκωσαν στον ουρανό
του κλειστού του Ελληνικού το 13ο Κύπελλο της ιστορίας του Παναθηναϊκού και πρώτο για τον νεαρό πόιντ γκαρντ, ο οποίος λίγα λεπτά μετά το τέλος του τελικού, μίλησε αποκλειστικά στο Sport.gr για την νέα επιτυχία της ομάδας του.Τα πρώτα λόγια που βγήκαν από το στόμα του ήταν μία φράση που επανέλαβε δύο-τρεις φορές. "Ηταν ένα τρομερό παιχνίδι από δύο πολύ καλές ομάδες". Αυτό έλεγε και ξαναέλεγε ο Νικ, μέχρι να τον ρωτήσουμε για το τι έγινε στα τελευταία 12 λεπτά και ο Παναθηναϊκός επανήλθε από το -13 για να πάρει τη νίκη."Τους σταματήσαμε. Ακόμα και όταν ήμασταν πίσω, ποτέ δεν τα παρατήσαμε", τόνισε. "Παίξαμε εξαιρετικά στην επίθεση προς το τέλος και στο πιο σημαντικό σημείο σφίξαμε την άμυνά μας και επανήλθαμε", συμπλήρωσε.Ο τελικός αποδείχθηκε συναρπαστικός, αφού αν και οι δύο ομάδες είχαν κατά διαστήματα μεγάλες διαφορές στο σκορ (+11 ο Παναθηναϊκός, +13 ο Ολυμπιακός), η νίκη τελικά κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και στον ένα πόντο."Είχαμε και οι δύο μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Ετσι είναι, όμως, το παιχνίδι", παραδέχθηκε και ο Καλάθης, ο οποίος στη συνέχεια... δανείστηκε μία φράση από τον προπονητή του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς."Γι' αυτό και όταν είσαι πίσω στο σκορ και τελειώνει το ματς, πρέπει να πιέσεις, να ανεβάσεις την απόδοσή σου και να παίξεις άμυνα, όπως κάναμε εμείς σήμερα", αποκαλύπτοντας ουσιαστικά και το κλειδί της ανάκαμψης των πρασίνων, οι οποίοι ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 12 πόντους τα τελευταία 12 λεπτά του παιχνιδιού.Οσον αφορά στη συνέχεια της χρονιάς και τους εναπομείναντες στόχους, το Πρωτάθλημα σε Ελλάδα και Ευρώπη, ο 23χρονος γκαρντ δεν θέλησε να... προτρέξει."Οχι, δεν σκεφτόμαστε το πρωτάθλημα και την Euroleague αυτή τη στιγμή. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα και τα περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία", τόνισε χαρακτηριστικά.