Καλή μπροστά, κενά στα μετόπισθεν η ΑΕΚ

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της... νέας ΑΕΚ κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, με την Ενωση να επικρατεί με 4-2 της Α.Ε. Διμηνίου στο Πήλιο. Καλή επιθετικά η ομάδα του Δέλλα, με κενά και πολλά λάθη στην άμυνα. Κρατάει τα καλά o Δέλλας, που θα δουλέψει με τους παίκτες του πάνω στα προβλήματα που εντοπίστηκαν. Περισσότεροι από 800 φίλαθλοι έδωσαν το παρών στο φιλικό και αποθέωσαν τους κιτρινόμαυρους. Κορυφαίος ο Ανάκογλου, καλά στοιχεία
ο Ράμα.Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 4-3-3: Τον Βούρα κάτω απο τα δοκάρια και τους Τσούπρο, Σταθάκη, Αργυρίου, Πεταυράκη στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή κόφτης ο Ρόβας, ενώ οι δύο ενδιάμεσοι ήταν οι Ανάκογλου και Κάτσικας. Δεξιά στην επίθεση ο Γροντής, αριστερά ο Παληαρούτας και ο Τσεβάς στην κορυφή.Στο 5ο λεπτό από λάθος του Ρόβα, το Διμήνι άνοιξε το σκορ. Ο Βούρας απέκρουσε το πρώτο σουτ και ο Φιλατζιώτης με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0! Έξαλλος ο Δέλλας από τα λάθη της άμυνας, ωρυόταν αμέσως μετά το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚΕνωση χρειάστηκε περισσότερο από μισή ώρα, ώστε να... συνέλθει από το γκολ που δέχθηκε κι έτσι έφτασε στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό. Συνδυασμός Πεταυράκη, Γροντή και Ανάκογλου, ο τελευταίος πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ - λόμπα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 για την ΑΕΚ.Το γκολ έδωσε... αέρα στους κιτρινόμαυρους που στο 42' έφτασαν στην ολική ανατροπή με εξαιρετικό σουτ από τον Κάτσικα με τη μπάλα να "καρφώνεται" στο "γάμα" του Αβελά κάνοντας το 2-1 για την ΑΕΚ, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος η AEK ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1 και τους Καραγκιολίδη, Τσουκαλά, Τσουμάγκα, Ντούμπερετ, Τζανετόπουλος, Γεωργέας, Κορδερο, Δημγκιόκας, Ραμα, Μουργκα και Μπρεσεβις.Στο 57' η ΑΕΚ έκανε το 3-1 με εκπληκτικό γκολ του Ράμα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο "Γ" με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 66' οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3, όταν ο Ντούμπερτ ανέτρεψε τον Μπαρμούτα και ο... παθών εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για την ΑΕ Διμηνίου.Στο 69' ήταν η σειρά του Μπρέσεβιτς να βρει δίχτυα με σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το 2-4 για την ΑΕΚ, που δείχνει καλά στοιχεία στην επίθεση, αλλά έχει προβλήματα στην άμυνα με αρκετά λάθη.ΑΕ Διμηνίου: Αβέλας, Ασλάνογλου, Γκρέτζος, Γκάγκας, Μοράλες, Σφάκας, Κουτσογιάννης, Αναστασίου, Κ. Τσιουρέλης, Φιλατζικιώτης.ΑΕΚ: Βούρας (31' Καραγκιολίδης), Τσούπρος (35' Κέζος), Σταθάκης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου, Κατσικάς, Γροντής, Παληαρούτας, Τσεβάς.Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με τους: Καραγκιολίδη (60' Ντούνης), Τσουκαλά, Τσουμάγκα, Ντούμπερετ, Τζανετόπουλος, Γεωργέας (76' Κέζος), Κορδερο, Δημγκιόκας, Ραμα (76' Καζβιρόπουλος), Μουργκα, Μπρεσεβις.