Καλύτερος ο Λεβαδειακός, πιο τυχερός ο ΟΦΗ, πήρε την ισοπαλία (1-1) και παραμένει φαβορί για την άνοδο

Αν και ο Λεβαδειακός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι, εντούτοις ο ΟΦΗ, με αρκετή δόση τύχης, πήρε την ισοπαλία (1-1) στη Νέα Σμύρνη για την 4η αγωνιστική των play off της Football League και κρατάει σφιχτά στα χέρια
του το εισιτήριο της ανόδου στην Σούπερ Λίγκα, αφού διατήρησε την διαφορά των τριών βαθμών από τους Βοιωτούς. Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε πιο ορεξάτος την αναμέτρηση, ωστόσο, μετά το πρώτο 20λεπτο, ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ του Ουκάρ Κένταλ μέσα από την περιοχή, έπειτα από μπαλιά του Καμπάνταη στο 24ο λεπτό.Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο και το κατάφεραν στο 35'. Ο Πόποβιτς βρέθηκε στην περιοχή, ο Μπούρμπος τον μάρκαρε, ο άσος του Λεβαδειακού έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ζουρούδης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 1-1 για τους πράσινους.Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και πέτυχε γκολ στο 48' με τον Λισγάρα, αλλά ακυρώθηκε σωστά, καθώς νωρίτερα ο διαιτητής είχε σφυρίξει φάουλ του Ναπολεόνι στον Βεζυρίδη. Ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έσωσε σε κόρνερ στο 47' και στο 49' τα σουτ των Κοιλιάρα και Μαχαίρα.Οι Βοιωτοί είχαν και δοκάρι στο 63' όταν ο Πόποβιτς έφυγε στην κόντρα, έκανε την μπαλιά, ο Ζουρούδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην περιοχή του ΟΦΗ, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βεζυρίδη!Ο Λεβαδειακός εξακολουθούσε να πιέζει και στο 77' έχασε νέα ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, καθώς το σουτ του Ντιμπαλά πέρασε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βεζυρίδη!Ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Καμπάνταη στο 85', αλλά ο Στρατηλάτης αντέδρασε σωστά. ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Βερόν, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Ρόβας (70' Ζορμπάς), Κάλαϊτζιτς (56' Κατσικογιάννης), Καμπάνταης, Γεωργίου, Παπουλής, Ουκάρ (79' Ζαχαράκης), Μπούρμπος.Λεβαδειακός: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Λισγάρας, Κόλτζος, Μαχαίρας (87' Βασιλείου), Κοιλιάρας (64' Ντιμπαλά), Ναπολεόνι, Μπεγκόνια (78' Ταραλίδης), Πόποβιτς, Ζουρούδης.