"Κανονιές" στον 6ο όμιλο - Στους "16" οι Ισπανοί

Μεγάλο διπλό της Αρσεναλ στη Γερμανία επί της Ντόρτμουντ, βάζει "φωτιά" στον 6ο όμιλο. Στην κορυφή οι κανονιέρηδες μαζί με τη Νάπολι! Στην Primera Division Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης πάνε χέρι - χέρι, το ίδιο και στο Champions League, καθώς την Τετάρτη (6/11) εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους στους "16" της διοργάνωσης.►
VIDEO - Γκολ από όλες τις αναμετρήσεις5ος ΟΜΙΛΟΣΒΑΣΙΛΕΙΑ - ΣΤΕΑΟΥΑ 1-1 (91' Σιό - 17' Πιοβακάρι)Στο ίδιο έργο θεατές... Οπως στο Βουκουρέστι έτσι και στο Βάνκντορφ, η Στεάουα προηγήθηκε 0-1 της Βασιλείας, αλλά οι Ελβετοί έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ του Σιό στις καθυστερήσεις και παρέμειναν "ζωντανοί" στο κυνήγι της 2ης θέσης.ΤΣΕΛΣΙ - ΣΑΛΚΕ 3-0 (31', 55' Ετό, 83' Μπα)Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Τσέλσι το ντέρμπι του ομίλου. Στο 31' προηγήθηκε με απίθανο τρόπο: Ο Χίλντεμπραντ έκανε βολέ, η μπάλα κόντραρε στον Ετό και κατέληξε στα γερμανικά δίχτυα! Ο Καμερουνέζος έκανε και το 2-0 στο 55', με τον Μπα να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 83'. Στο +3 οι Αγγλοι από την Σάλκε.6ος ΟΜΙΛΟΣΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 0-1 (62' Ράμσεϊ) Η Αρσεναλ ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι του 6ου ομίλου. Με το 2ο φετινό γκολ του Ράμσεϊ στο Champions League (έχει σημειώσει και 6 στην Premier League) επικράτησε 0-1 της Ντόρτμουντ και έπιασε κορυφή (9 βαθμούς). Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας απώλεια για την ομάδα του Κλοπ, μετά από 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, που την ρίχνει στην 3η θέση. ΝΑΠΟΛΙ - ΜΑΡΣΕΪΓ 3-2 (22' Ινλέρ, 24', 75' Ιγκουαΐν - 10' Αντρέ Αϊγιού, 64' Τοβέν)Με πρωταγωνιστή τον Ιγκουαϊν, η Νάπολι νίκησε 3-2 την Μαρσέιγ και συγκατοικεί με την Αρσεναλ στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι Γάλλοι πάγωσαν το Σαν Πάολο με τον Αϊγιού στο 10', αλλά μέσα σε 2 λεπτά οι Ινλέρ (22') και Ιγκουαϊν (24') ανέτρεψαν το σκορ για λογαριασμό των Ναπολιτάνων. Ο Τοβέν στο 64' έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (2-2), μέχρι το 75' όταν ο Ιγκουαϊν μέσα σε αποθέωση διαμόρφωσε το τελικό 3-2 απέναντι στην Μαρσέιγ που έχει 4 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια!7ος ΟΜΙΛΟΣΖΕΝΙΤ - ΠΟΡΤΟ 1-1 (28' Χουλκ - 23' Λ. Γκονσάλες) Η αυλαία του 7ου ομίλου άνοιξε στις 19:00GR, με το παιχνίδι στην Αγία Πετρούπολη. Ζενίτ και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και θα συνεχίσουν τη μάχη για την κατάληψη της 2ης θέσης του ομίλου. Ο Γκονσάλες έκανε το 0-1 στο 23', αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα (28') με τον Χουλκ, ο οποίος στην επανάληψη έχασε πέναλτι.ΑΤΛΕΤΙΚΟ - ΑΟΥΣΤΡΙΑ 4-0 (11' Μιράντα, 25' Γκαρσία, 45' Λουίς, 82' Κόστα)Από το πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο "καθάρισε" τους Αυστριακούς. Μιράντα, Ραούλ Γκαρσία και Φελίπε Λουίς διαμόρφωσαν το 3-0 του πρώτου 45λέπτου και ο Νταβίντ Κόστα στο 82' υπέγραψε την ιστορική πρόκριση των ροχιμπλάνκος στους "16" της διοργάνωσης.8ος ΟΜΙΛΟΣΑΓΙΑΞ - ΣΕΛΤΙΚ 1-0 (55' Σόνε)Μεγάλη νίκη για τον Αγιαξ, ο οποίος μπαίνει στο κυνήγι της 2ης προνομιούχου θέσης! Οι Ολλανδοί επικράτησαν 1-0, με γκολ του Σόνε στο 55' και πέρασαν στην 3η θέση της βαθμολογίας. Στο +1 από την Σέλτικ του Γιώργου Σαμαρά και στο -1 από τη Μίλαν!ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΙΛΑΝ 3-1 (30'πεν., 83' Μέσι, 40' Μπουσκέτς - 45'αυτ. Πικέ)Με τον Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ και να φτάνει τα 65 στο Champions League, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 της Μίλαν, που συνεχίζει να απογοητεύει. Το σκορ άνοιξε ο Αργεντίνος με ανύπαρκτο πέναλτι, που κέρδισε ο Αϊμάρ και το 2-0 έκανε ο Μπουσκέτς στο 40'. Οι Ιταλοί αντέδρασαν. Μείωσαν με αυτογκόλ του Πικέ πριν το ημίχρονο και άγγιξαν την ισοφάριση στο 55' με τον Κακά. Στο 83', όμως, ο Μέσι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή, σκοράροντας για 8η φορά σε βάρος της Μίλαν!