Καταιγίδα ο Αστέρας!

Με το τρίγωνο του... διαβόλου Ράγιος-Ντε Μπλάσις-Ναβάρο να κάνουν... παπάδες, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πραγματική... καταιγίδα σκορπίζοντας με 3-0 τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη δεν πτοήθηκε από την σφοδρή βροχόπτωση και αποδίδοντας ποδόσφαιρο επιπέδου κέρδισε πανεύκολα το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ενώ σαφέστατα το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο καθώς οι Αρκάδες είχαν και δύο δοκάρια!Τι κι αν αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους επιθετικό και πρώτο σκόρερ της ομάδας με πέντε γκολ,
Εμάνουελ Περόνε, οι γηπεδούχοι έχοντας σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Ράγιος-Ντε Μπλάσις-Ναβάρο έκαναν... σμπαράλια την άμυνα των Περιστεριωτών και έφτασαν πολύ εύκολα στο "5 στα 5" στο γήπεδό τους.Ο Ατρόμητος φάνηκε μόνο στα πρώτα 13' λεπτά, όταν είχε δύο φάσεις με τον Πίτου Γκαρσία, με τον Αργεντίνο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε φάουλ στην δεύτερη περίπτωση, αλλά με τον Φούλοπ να έχει κάνει λανθασμένη εκτίμηση της φάσης.Από κει και πέρα ξεκίνησε το... πάρτι των Αρκάδων. Στο 14' από κόρνερ του Ουσέρο, ο Μπαρτολίνι με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ φέτος με τον Αστέρα κάνοντας το 1-0.Στο 25' από εξαιρετική μπαλιά του Ράγιος για το Ναβάρο, ο Ισπανός πλάσαρε ιδανικά τον Ιτάνζ γράφοντας το 2-0 για τους Αρκάδες. Επτά λεπτά αργότερα, από φοβερή ενέργεια του Γκάμπριελ, η μπάλα έφτασε στο Ντε Μπλάσις, ο Αργεντινός με ωραίο σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.Ο Αστέρας που... χόρευε στη βροχή είχε κι άλλο δοκάρι, στο 39' με φοβερό σουτ του Ράγιος αυτή τη φορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0, αν και το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο για την ομάδα της Τρίπολης. Η αντίδραση του Ατρομήτου δεν ήρθε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Αντιθέτως ήρθε κι άλλο γκολ από τους Αρκάδες. Ο Ράγιος με άψογο τρόπο βρήκε το Ναβάρο μέσα στην περιοχή στο 57' και ο Ισπανός με λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ιτάνζ κάνοντας το 3-0!Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έριξαν τους ρυθμούς τους και σε συνδυασμό με τις αλλαγές που έγιναν το παιχνίδι σταμάτησε να έχει πολλές φάσεις, με τον Αστέρα να κάνει άψογη διαχείριση του σκορ και τον Ατρόμητο να μην μπορεί να γίνει απειλητικός ούτε καν για να πετύχει έστω το γκολ της τιμής...