Καταιγιστική Κίμκι, 88-67 την Μακάμπι στην Μόσχα

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, η Κίμκι πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο Top 16 της Euroleague, διαλύοντας με 88-67 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Μόσχα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής.Υπήρξε καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης, εξαιτίας της ξαφνικής χιονοθύελλας, η οποία ήταν η αιτία να αργήσουν να φτάσουν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων.Η Μακάμπι
ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλλε τον ρυθμό της στην διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να πάει στο δεύτερο δεκάλεπτο με +6 (25-19).Ωστόσο, το σκηνικό του ματς άλλαξε τελείως στην δεύτερη περίοδο. Η Κίμκι ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 16', με 33-29.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ανοίγουν την διαφορά τους από τους φιλοξενούμενους. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-9, η Κίμκι πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +12 (46-34).Η ομάδα του Κουρτινάιτις συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 24-16, έκλεισε την περίοδο με +20 (70-50), δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.Παρά τις προσπάθειες των ισραηλινών, οι ρώσοι κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, επικράτησαν με το τελικό 88-67 και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στο Top 16. Τα δεκάλεπτα: 19-25, 27-9, 24-16, 18-17.