Καθάρισε το... μαύρο πιστόλι!

Η Γερμανία μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό, άγγιξε το 1-0, όταν ο Χούμελς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οζίλ έκανε το πλασέ εξ επαφής, όμως ο Πίρλο με το σώμα έδιωξε πάνω στη γραμμή! Στο 13', λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ, όταν ύστερα από σέντρα του Μπόατενγκ, ο Μπουφόν έδιωξε πάνω στον Μπαρτζάλι, που βρήκε τη μπάλα και την έστειλε δίπλα από το αριστερό δοκάρι και κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κροός έκανε δυνατό σουτ που απέκρουσε με δυσκολία ο Μπουφόν.Κι ενώ τα Πάντσερ έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και να φτάνουν πιο εύκολα στην περιοχή των Ιταλών, αυτή που άνοιξε το σκορ ήταν
η Σκουάντρα Ατζούρα. Με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, ο Κασάνο "χόρεψε" τον Χούμελς από αριστερά, έβγαλε και τη συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Μπαλοτέλι, ο οποίος πήδηξε πάνω από τον Μπαντστούμπερ και με κεφαλιά έκανε το 0-1.Η Γερμανία προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 35' με τον Κεντίρα να εξαπολύει σουτ-κεραυνό, όμως και πάλι ο Μπουφόν έδειξε τα διαπιστευτήριά του αποκρούοντας εντυπωσιακά. Δεν έγινε εκεί το 1-1 και στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το 0-2 και πάλι με τον Μπαλοτέλι. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, πήρε εξαιρετική μπαλιά από τον Μοντολίβο, ο Λαμ δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και με ξερό σουτ κεραυνοβολεί τον Νόιερ δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ιταλία. Το γεγονός ότι στον πανηγυρισμό έβγαλε τη φανέλα του στοίχισε την κίτρινη κάρτα, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια...Ο Λεβ βλέποντας την ομάδα του με δύο γκολ στην πλάτη προχώρησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διπλή αλλαγή. Μέσα οι Κλόζε και Ρόις, αντί των Γκόμες και Ποντόλσκι. Ο Ρόις στο 48' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπουφόν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λαμ από ευνοϊκή θέση σούταρε άουτ. Στο 60' ο Μπαλοτέλι είχε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.Η μεγάλη στιγμή της Γερμανίας ήρθε στοι 62', όταν ο Ρόις με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μπουφόν σε εκπληκτική επέμβαση, ενώ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι. Η Ιταλία είχε την ευκαιρία να... σκοτώσει το ματς με τον Μαρκίζιο στο 67', αλλά ο μέσος της Γιουβέντους από εξαιρετική θέση σούταρε άουτ. Ο Πραντέλι αντικατέστησε τον Μπαλοτέλι στο 69', λόγω ενός μικροτραυμαυτισμού, περνώντας στη θέση του τον Ντι Νατάλε. Την ίδια ώρα ο Λεβ έπαιζε το τελευταίο του χαρτί ρίχνοντας στη μάχη τον Μίλερ αντί του Μπόατενγκ. Ο Μαρκίζιο, πάντως συνέχισε το... βιολί του, να χάνει κι άλλη ευκαιρία στο 75', όταν από καλή θέση πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ τον... μιμήθηκε στο 82' ο Ντι Νατάλε, όταν από θέση τετ α τετ σούτασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Η Γερμανία, απλώς κατάφερε στις καθυστερήσεις να μειώσει σε 1-2 με πέναλτι που κέρδισε από χέρι του Μπαλτζαρέτι και ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Οζίλ