Κολλημένη στον πάτο η Εσπανιόλ, ψηλά η Χετάφε

Νέα ήττα για την Εσπανιόλ, που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, 0-2 από την Χετάφε, που πλησιάζει τις ευρωπαϊκές θέσειςΑπό το κακό στο χειρότερο η Εσπανιόλ, που αποτελεί την δυσάρεστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος.Η ομάδα της Βαρκελώνης ηττήθηκε 0-2 από την Χετάφε και τα ισπανικά ΜΜΕ αναφέρουν πως ενδεχομένως το ματς αυτό ήταν το τελευταίο για τον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στον πάγκο της ομάδας.Οι
φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πέδρο Λεόν στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από μια ατομική ενέργεια. Η Εσπανιόλ προσπάθησε να αντιδράσει. πίεσε τους παίκτες της Χετάφε, αλλά έφτασαν λίγες φορές σε θέση βολής.Ίσα – ίσα που αντί για αυτό δέχθηκαν κι ένα ακόμη γκολ! Στο 90ο λεπτό ο Μανέ σκόραρε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων το οποίο σφράγισε τη νίκη για τους παίκτες της ΧετάφεΧετάφε πάντως με τη νίκη της αυτή ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία, πλησιάζοντας τις θέσεις, που οδηγούν στην Ευρώπη.Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής: Παρασκευή 23/11 Σοσιεδάδ - Οσασούνα 0-0Σάββατο 24/11 Ράγιο Βαγιεκάνο - Μαγιόρκα 2-0 (Καρίλιο 87’, Ντελίμπασιτς 90’) Βαγιαδολίδ - Γρανάδα 1-0 (Μανούτσο 63’) Μάλαγα - Βαλένθια 4-0 (Πορτίγιο 8’, Σαβιόλα 75’, Σάντα Κρουζ 81’, Ίσκο 90’+1’) Μπέτις - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (17' Μπενάτ)Κυριακή 25/11 Εσπανιόλ - Χετάφε 0-2 (16 Πέδρο Λεόν, 90 Μανέ) Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λα Κορούνια (18:00) Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη (20:00) Λεβάντε - Μπαρτσελόνα (22:00)Δευτέρα 26/11 Σαραγόσα - Θέλτα (22:00)