Κρατά την 3η θέση η Βαλένθια, 4-0 την Μπέτις

Οι νυχτερίδες βρίσκονται στο +4 από τη Μάλαγα (σ.σ. παίζουν μαζί στην Ανδαλουσία την ερχόμενη Κυριακή), η οποία τη Δευτέρα (23/4) έχει δύσκολη αποστολή στην Παμπλόνα απέναντι στην Οσασούνα.O Γιόνας άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ωστόσο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Μπέτις δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Βαλένθια.Τη λύση έδωσε στο 64' ο Φεγκουλί, αλλά τα πράγματα είχαν γίνει πιο εύκολα για τη Βαλένθια από το 58', όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης... ανακάλυψε φάουλ και κόκκινη κάρτα στον Ντοράντο.Ο Σολντάντο στο 86' έκανε το 3-0 και ο Πιάτι δύο λεπτά αργότερα από δημιουργός (σ.σ: έφτιαξε το 3ο γκολ) έγινε εκτελεστής, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Στο 89' ο Μολίνα άφησε με εννέα παίκτες τους σεβιγιάνους.