Κράτησε την τρίτη θέση η Μίλαν, 4-2 την Κατάνια (vid.)

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, η Μίλαν έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 4-2 της Κατάνια στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Αλέγκρι κράτησε την τρίτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, με έναν βαθμό περισσότερο από την τέταρτη Φιορεντίνα.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των
κινήσεων και τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που, κόντρα στην ροή του αγώνα, άνοιξαν το σκορ.Στο 30', μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόντι, ο Λεγκροτάλιε κέρδισε στον αέρα την άμυνα της Μίλαν και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους σικελούς. Η συνέχεια του αγώνα εξελίχθηκε σε μονόλογο των ροσονέρι, οι οποίοι κατάφεραν να απαντήσουν στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Μετά από σέντρα του Αμπάτε, ο Μπόατενγκ βρήκε με το στήθος τον Φλαμινί, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Φριζόν και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες, με 1-1.Η ομάδα του Αλέγκρι συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά για άλλη μία φορά η Κατάνια ήταν αυτή που πέτυχε γκολ. Στο 65', μετά από πάσα του Μπαριέντος, ο Μπεργκέσιο βρέθηκε τετ α τετ με τον Αμέλια, πλάσαρε εύστοχα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους ελέφαντες, με 2-1.Δύο λεπτά αργότερα, ο Πατσίνι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Νοτσερίνο και αποδείχθηκε... χρυσή αλλαγή για τον Αλέγκρι, αφού με δύο δικά του γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (74'-77') οι μιλανέζοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 3-2!Η Κατάνια προσπάθησε να συνέλθει από το 2-3, να βρει τα πατήματα της και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους σικελούς στην συνέχεια, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα στον Μπαλοτέλι.Ο επιθετικός της Μίλαν ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το τελικό 4-2 για την Μίλαν, η οποία κράτησε την τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από την τέταρτη Φιορεντίνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/4)Αταλάντα - Μπολόνια 1-1 (67' Τζιόρτζι - 76' Τζιλαρντίνο)Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-1 (56' Περέιρα)Πεσκάρα - Νάπολι 0-3 (46' Ινλέρ, 58' Πάντεφ, 81' Ντζεμαϊλί)Κυριακή (28/4)Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 0-3 (36' Κουαδράδο, 41' Λιάγιτς, 73' Ακουιλάνι)Πάρμα - Λάτσιο 0-0Κιέβο Βερόνα - Τζένοα 0-1 (73' Μποριέλο)Ρόμα - Σιένα 4-0 (14', 41', 67' Οσβάλντο, 16' Λαμέλα)Παλέρμο - Ιντερ 1-0 (10' Ιλιτσιτς)Τορίνο - Γιουβέντους 0-2 (86' Βιντάλ, 90'+2' Μαρκίζιο)Μίλαν - Κατάνια 4-2 (45' Φλαμινί, 74', 77' Πατσίνι, 90'+2' πέν. Μπαλοτέλι - 30' Λεγκροτάλιε, 65' Μπεργκέσιο)