Κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, 2-2 με Ιντερ ο Ολυμπιακός

Την καλύτερή του εμφάνιση στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που σε φιλικό με... άρωμα Champions League αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Ιντερ στη Γενεύη. Παρότι αγωνίστηκε με
παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μία ώρα (αποβολή του Μέλμπεργκ), η ομάδα του Βαλβέρδε παρουσιάστηκε ιδιαίτερα σοβαρή και πειθαρχημένη, σβήνοντας ουσιαστικά το αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ και μετά τις πολλές αλλαγές του βάσκου τεχνικού δεν άλλαξε το καλό της πρόσωπο. Με τους Γέστε και Φέισα σε καλή μέρα, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Φέισα και Μοντέστο, αλλά στα τελευταία λεπτά οι ιταλοί, που τα είχαν βρει σκούρα μέχρι εκείνο το σημείο, αντέδρασαν και ισοφάρισαν με πρωταγωνιστική και σκόρερ τον Πατσίνι. Χάλασε τα σχέδια του Βαλβέρδε ο ΜέλμπεργκΓια 28 λεπτά ο Ερνέστο Βαλβέρδε είχε τη δυνατότητα να τσεκάρει τη δυναμική της ομάδας του απέναντι στην έστω και ελλιπή Ιντερ, ωστόσο η κόκκινη κάρτα του Μέλμπεργκ, που δέχτηκε δύο κίτρινες σε πέντε λεπτά, του χάλασε τα σχέδια. Μέχρι εκείνο το σημείο ο βάσκος έκανε δοκιμές με τον Γέστε κυρίως σε ρόλο μπαλαντέρ, τους Φέισα, Ουρτάδο στα αμυντικά χαφ και τους Φετφατζίδη, Φουστέρ και Μιραλάς να εναλλάσσονται στις τρεις θέσεις της επιθετικής γραμμής (κάποια στιγμή γύρισε ο Φουστέρ στον άξονα και στα άκρα πήγε ο Φέισα).Διπλή ζώνη άμυνας από Βαλβέρδε, χτύπησαν στον άξονα οι ιταλοίΟ Ολυμπιακός είχε καλή κυκλοφορία, χωρίς όμως να μπορεί να γίνεται απειλητικός για τον Σέζαρ. Αμυντικά οι ερυθρόλευκοι ανταπεξήλθαν, με εξαίρεση μία φάση στο 12' όταν ο Κοστάντσο πρόλαβε τον Καστάνιος, που έβγαινε τετ α τετ. Μετά την κόκκινη του Μέλμπεργκ τα πάντα άλλαξαν, με τον Ολυμπιακό, όπως ήταν λογικό, να οπισθοχωρεί για να διαφυλάξει τα νώτα του. Ο Ουρτάδο γύρισε στα στόπερ και ο Βαλβέρδε έχοντας παίκτη λιγότερο χρησιμοποίησε διπλή ζώνη άμυνας. Οι πειραιώτες έδειξαν να ανταποκρίνονται παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο η Ιντερ βρήκε κενά στο κέντρο της άμυνας και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις.Ασίστ ο Γέστε, γκολ ο ΦέισαΣτην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 46' ο Φέισα μετά από εκτέλεση φάουλ του Γέστε, πέτυχε το πρώτο τέρμα με τη φανέλα του Ολυμπιακό, ανοίγοντας το σκορ. Το γκολ επανέφερε την καλή ψυχολογία των ερυθρολεύκων, που πλέον είχαν προσαρμοστεί στα δεδομένα και δεν επέτρεπαν στους ιταλούς (παρότι είχαν την κατοχή) να δημιουργήσουν. Ο Βαλβέρδε στη συνέχεια έκανε πολλές αλλαγές, αλλά η συνοχή της 11άδας δεν χάλασε και οι πειραιώτες δεν άφηναν κενά, καλύπτοντας με πολλά τρεξίματα τα κενά.Σταθερός ο Ολυμπιακός, 2-0 ο ΜοντέστοΟ σοβαρός Ολυμπιακός πάντως δεν έπαιζε μόνο άμυνα και σε κάθε ευκαιρία, που μπορούσε κυνηγούσε τις αντεπιθέσεις. Ο Χαβίτο πέταξε στα σκουπίδια μία εν δυνάμει σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο Μοντέστο δεν χαρίστηκε σε λάθος διώξιμο του Ρανόκια και με έξυπνο πλασέ έγραψε στο 67' το 2-0, προκαλώντας τις αποδοκιμασίες των φιλάθλων της Ιντερ για την ομάδα του Γκασπερίνι.Το πήρε πάνω του ο ΠατσίνιΟι αποδοκιμασίες φαίνεται πως αφύπνισαν