Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Πόρτο, που κέρδισε με 2-1 την Τσάβες

Το 15ο Κύπελλο Πορτογαλίας στην ιστορία της κατέκτησε η Πόρτο την Κυριακή (16/05), μετά τη νίκη με 2-1 επί της Τσάβες, ομάδας β’ κατηγορίας.

Οι δράκοι πήραν από πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στο 13’ ο Γκουαρίν άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά αργότερα ο Φαλκάο έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Τσάβες ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 85’ με τον Κλεμέντε. Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Ρότσα, ενώ ύστερα από δύο λεπτά και ο αμυντικός της Πόρτο, Αλβες, πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Να σημειωθεί ότι η Τσάβες δεν θα συμμετάσχει στο Europa League της επόμενης σεζόν, όπως η Πόρτο, ως φιναλίστ του Κυπέλλου, καθώς δεν έχει εξασφαλίσει την απαιτούμενη άδεια από την ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική ομοσπονδία.