Λαχτάρησε αλλά προκρίθηκε η Ανόρθωση, που έχασε 0-2 από τη Γκάγκρα

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Εuropa League βρίσκεται από το βράδυ της Πέμπτης (21/7) η Ανόρθωση, η οποία αν και ηττήθηκε 0-2 στη Γεωργία από τη Γκάγκρα, πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αφού είχε επικρατήσει της αντιπάλου της με σκορ 3-0, μια εβδομάδα νωρίτερα. Στο 6ο μόλις λεπτό, η Γκάγκρα πήρε κεφάλι στο σκορ, έπειτα από σέντρα-σουτ του Καμπεντάβα και λάθος υπολογισμό της φάσης από τον Κόζατσικ. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινή προβολή του Τκεσεσιασβίλι.Πέρασε και τυπικά η ΑΕΚ, 1-0 τη ΦλοριάναΗ υπόθεση πρόκριση για την ΑΕΚ είχε τελειώσει 7 βράδια πριν στο ματς της Μάλτας, όταν οι κιτρινοπράσινοι είχαν επικρατήσει με σκορ 8-0 της Φλοριάνα. Η κυπριακή ομάδα επιβλήθηκε των μαλτέζων και στη ρεβάνς της Λάρνακας, με γκολ - φάουλ του Παύλου στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.