Λεονάρντο: Αλλοι παίκτες έχουν χάσει πέναλτι σε τελικό μουντιάλ. Ο Θεός με βοήθησε αυτή την δύσκολη στιγμή

Περιχαρής για την πρόκριση της ομάδας του αλλά και το γκολ του που συνέβαλε σε αυτήν, εμφανίστηκε ο Λεονάρντο μετά το τέλος του αγώνα, σχολιάζοντας παράλληλα και την απόφαση να εκτέλεσει αυτός το πέναλτι. "Οταν έγινε το πέναλτι είχα εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μου και έτρεξα προς την μπάλα για να το εκτελέσω. Ενιωθα σιγουριά και ήταν ένα πολύ σημαντικό πέναλτι για μας και ευχαριστώ τον Θεό που με βοήθησε να πετύχω αυτό το γκολ.
Αλλοι παίκτες έχουν χάσει πέναλτι σε τελικό μουντιάλ. Ο Θεός με βοήθησε αυτή την δύσκολη στιγμή και μακάρι αυτή η πρόκριση να αλλάξει την πορεία της ομάδας.Είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια όλων γιατί τα έδωσαν όλα. Δεν πιστεύω ότι δίνω απαντήσεις. Ο προπονητής μου με πιστεύει αλλά έχει μόνο 11 παίκτες να επιλέξει. Οπως μου έχει πει ο προπονητής είμαι σημαντικός για την ομάδα και ακόμη κι αν αγωνιστώ μόνο 5 λεπτά θα πρέπει να δίνω το 100% για να πετυχαίνει η ομάδα τους στόχους της. Είμαι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, δούλεψα καλά στην προετοιμασία".Για την εμφάνιση της ομάδας του, είπε: "Δεν θέλω να πω δικαιολογίες τα παιδιά προσπάθησαν, ήταν πολύ κακή η ψυχολογία μας ειδικά μετά από το γρήγορο γκολ που δεχθήκαμε. Προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και γι` αυτό είναι η ομάδα να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Αυτό θα ήταν για οποιονδήποτε παίκτη κρίσιμο. Αυτή είναι η δουλειά μας. Επρεπε να κρατήσουμε το 1-0 γιατί με δεύτερο γκολ θα είχαμε σοβαρό πρόβλημα. Ωστόσο έπρεπε σιγά σιγα να προσπαθήσουμε και για την ισοφάριση. Οπως μας είπε ο προπονητής το γκολ μπορεί αν έρθει από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό".Αραμπατζής: Οικονομική ανάσαΟ Γιάννης Αραμπατζής από την πλευρά του, στάθηκε στη σημαντική βαθμολογική ανάσα που θα πάρει η ΑΕΚ, ύστερα από αυτήν την πρόκριση. "Πήραμε μια ανάσα να φτιάξουν τα οικονομικά μας και να προχωρήσουμε μπροστά. Στους ομίλους μας περιμένουν έξι δυνατά παιχνίδια στα οποία θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο".Για το ότι κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Κωνσταντόπουλο, τόνισε: "Ανά πάσα ώρα και στιγμή πρέπει να είσαι έτοιμος. Είχα αυτοσυγκέντρωση μπήκα στο παιχνίδι και προσπάθησα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Μπήκαμε μουδιασμένα στο παιχνίδι και δεχτήκαμε αμέσως το γκολ. Στην συνέχεια προσπαθήσαμε να μην φάμε και άλλο γκολ και να σκοράρουμε κάτι που το καταφέραμε στην παράταση".