Λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός, 78-85 από την Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση στην Ισπανία, αλλά λύγισε στο τέλος, γνωρίζοντας την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 78-85, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Euroleague. Η ομάδα του Αργύρη Πεδούλακη παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι της, με τα πολλά λάθη και την φθορά των φάουλ να της στοιχίζουν στο τέλος.
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, που πέτυχε 23 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης πρόσθεσε άλλους 13. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Τσαρτσαρή και Πάνκο.Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση. Οι πράσινοι έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, ενώ δεν μπορούσαν να βρουν και λύση στο μαρκάρισμα του Φερνάντεθ.Ο ισπανός γκαρντ ξεκίνησε... ζεστός για τους γηπεδούχους και με 10 δικούς του πόντους, έδωσε... αέρα 10 πόντων στην Βασίλισσα (12-2) στο 4'. Η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα της στο παρκέ και ο Γιούλ, με εύστοχο τρίποντο, ανέβασε την διαφορά στο +13 για την ομάδα του Λάσο (19-6, 6').Σε εκείνο το σημείο, οι Διαμαντίδης και Σχορτσανίτης άλλαξαν την ροή του αγώνα για το Τριφύλλι. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε σε 12-19 για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία ανέβασε αισθητά την απόδοση της στην άμυνα.Με τους Ματσιούλις, Σχορτσανίτη και Τσαρτσαρή, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 12-0 και πλησίασαν στον πόντο (18-19, 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ Μαδρίτης στο +2 (22-20).Οι δύο ομάδες προχωρούσαν χέρι-χέρι στο σκορ, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού του. Με καλάθι του Τσαρτσαρή στο 13', η ομάδα του Πεδουλάκη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, με 26-24.Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, ο Σχορτσανίτης έκανε ότι ήθελε στις δύο ρακέτες, ενώ με τρίποντο του Τσαρτσαρή, οι πράσινοι ξέφυγαν με έξι (37-31, 18').Παρά τις προσπάθειες των ισπανών, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα του, αλλά με τρίποντο του Διαμαντίδη στην τελευταία επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου, πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο στο +9 (44-35)!Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο, έτσι όπως ξεκίνησε την αναμέτρηση, Οι πράσινοι ήταν απρόσεκτοι, υπέπεσαν σε πολλά λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στην Ρεάλ να επιστρέψει.Με τους Φερνάντεθ, Γιούλ, Ντρέιπερ και Μίροτιτς, οι μαδριλένοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 13-2, μετέτρεψαν το -9 σε +2 (48-46) στο 25'!Για άλλη μία φορά, η είσοδος του Σχορτσανίτη στον αγώνα άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι... χτύπησαν μέσα στην ρακέτα και με καλάθια των Μπράμος και Σχορτσανίτη, οι πράσινοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (60-59).Με τρίποντο του Μπράμος, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με τέσσερις (65-61, 31'), στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σλότερ, η Ρεάλ ισοφάρισε σε 65-65, στο 32'.Με τον Σχορτσανίτη στον πάγκο, λόγω των τεσ