Λύτρωση για Αρσεναλ στο 95'

Στο Emirates παραλίγο να λάβει μέρος άλλη μία... αδικία του ποδοσφαίρου, όμως κυριολεκτικά στο τελευταία λεπτό αποδώθηκε δικαιοσύνη.Η Αρσεναλ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ, με γκολ του Βερμάελεν στο 95' κι ενώ είχε προηγηθεί ένα... απίστευτο σφυροκόπημα με σωρεία χαμένων ευκαιριών από τους κανονιέρηδες.Το
σκορ είχε ανοίξει στο 14' ο Μπεν Αρφά με όμορφη ενέργεια για τους φιλοξενούμενους, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Φαν Πέρσι ισοφάρισε με εξίσου εντυπωσιακή ατομική κίνηση.Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όμως έπρεπε να φτάσουν στο 95' για να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ που τους χάρισε τη νίκη, φτάνοντάς τους σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη Τότεναμ.Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικήςΜπόλτον-ΚΠΡ 2-1 (37' Πράτλει, 86' Κλάσνιτς- 47' Σισέ)Σάντερλαντ-Λίβερπουλ 1-0 (56' Μπέντνερ)Τσέλσι-Στόουκ 1-0 (66' Ντρογκμπά)Γουλβς - Μπλάκμπερν 0-2 (43', 67' Χόιλετ)Αστον Βίλα-Φούλαμ 1-0 (90' Γουέιμαν)Εβερτον - Τότεναμ 1-0 (22' Γιέλαβιτς)Σουόνσι Σίτι - Μάντσεστερ Σ. 1-0 (83' Μουρ)Μάντσεστερ Γ. - Γουέστ Μπρομ 2-0 (35', 71' Ρούνεϊ) Νόριτς Σίτι - Γουίγκαν 1-1 (10' Χούλαχαν - 68' Μόουζες)Αρσεναλ - Νιούκαστλ 2-1 (15' Φαν Πέρσι, 95' Βερμάελεν - 14' Μπεν Αρφά)