Λύτρωση με Μπίδη στις καθυστερήσεις για τον ΑΠΟΕΛ

Με γκολ του Κώστα Χαραλαμπίδη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού στο ΓΣΠ, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στην Κύπρο.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας έναν βαθμό από την κορυφή, στην οποία συγκατοικούν Ομόνοια και ΑΕΛ.

Στη

μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Θρύλος ήταν καλύτερος από τον Απόλλωνα, ωστόσο αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν ήταν οι φιλοξενούμενοι με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Νούνιες. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Πουρσαϊτίδη στο 70' και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαραλαμπίδης πέτυχε το νικητήριο τέρμα.

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Πάολο Ζόρζε, Ολιβέϊρα, Σόουζα (78' Πίντο), Μοράις, Μαρσίνιο, Αλεξάνδρου (64' Σολάρι), Τρισκόφσκι, Ατόρνο (24' Χαραλάμπίδης).

Απόλλων (Μίχαϊ Στοϊκίτσα): Σβαλόφσκι, Νούνιες, Κόλαρ, Μερκής, Θεοφίλου, Χαμτανί, Οσενί, Μπακούρα (76' Ζε Βιτόρ), Σταύρου, Σισοκό, Ζοάο Πάολο (73' Κιρόφσκι).