Μάγκας Θρύλος και στη Μόσχα!

"Ρώσος" ο ΟλυμπιακόςΑν εξαιρεθούν τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, που αποτέλεσαν το αναγνωριστικό κομμάτι των παικτών κυρίως με τον συνθετικό χλοοτάπητα και τις πολικές συνθήκες, ο Ολυμπιακός επικράτησε κατά κράτος του αντιπάλου του, με τη μπάλα να παίζεται στα 3/4 του γηπέδου και προς την περιοχή των ρώσων. Ηταν φανερό ότι έλειπαν παιχνίδια από τους γηπεδούχους (βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας ενόψει της έναρξης του ρωσικού πρωταθλήματος), κάτι που εκμεταλλεύθηκε η ομάδα του Βαλβέρδε
δημιουργώντας προϋποθέσεις για τουλάχιστον ένα γκολ. Ελειπε όμως το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.Σίδερο... οι Μακούν - ΜανιάτηςΟι δύο παίκτες γέμιζαν το κέντρο, πρέσαραν ψηλά και καθάριζαν όλες τις φάσεις. Ιδιος ρόλος με διαφορετικές αρμοδιότητες. Δεν άφηναν να περάσει... κουνούπι προς την άμυνα, ενώ ο καμερουνέζος μοίραζε παιχνίδι με τη μία, αντίθετα με τον Μανιάτη, που με γεμάτα πνευμόνια κουβαλούσε τη μπάλα, βγάζοντας τον Ολυμπιακό στην επίθεση."Πάγωσαν" (και) με ΜέλμπεργκΣτο 21ο λεπτό ο Ολυμπιακός προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Μέλμπεργκ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Παπάζογλου. Ο σουηδός έπεσε άσχημα σε σύγκρουσή του με τον Μέγερι, και όπως διαπιστώθηκε αργότερα υπέστη διάσειση. Το κεντρικό δίδυμο για τα υπόλοιπα λεπτά ήταν Μαρκάνο - Παπάζογλου, αφού και ο Αβραάμ απουσίαζε, λόγω τιμωρίας.Εσωσε ο ΜέγεριΜε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπερντίγιεφ πέρασε τον αμυντικογενή Ανσάλντι (αντί του μεσοεπιθετικού Ντιαντιούν), θωρακίζοντας ακόμη περισσότερο τα μετόπισθεν. Ωστόσο, η Ρούμπιν ήταν αυτή που άγγιξε το γκολ, όταν στο 48' ο Βαλντέζ σούταρε, αλλά ο Μέγερι απέκρουσε εντυπωσιακά.Δοκάρι, γκολ, πέναλτι, κόκκινη και ήρωας Κάρολ!Μέσα σε ένα πεντάλεπτο έγιναν όλα! Στο 70` ο Ορμπάιθ εκτέλεσε φάουλ και ο Τοροσίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μιραλάς (!) εκτέλεσε κόρνερ και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Φουστέρ με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Με τη σέντρα, όμως, η άμυνα της ελληνικής ομάδας πιάστηκε στον ύπνο, ο Μέγερι ανέτρεψε τον Καραντενίζ, με τον σέρβο διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και να αποβάλει τον ούγγρο. Ο Ρόι Κάρολ μπήκε στο παιχνίδι, "ψάρεψε" τον Νάτσο και κράτησε το υπερπολύτιμο 1-0, που καθιστά τον Ολυμπιακό φαβορί για πρόκριση στους 16 του Europa League, όπου θα περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Σάλτσμπουργκ - Μέταλιστ Χάρκιβ.