Ματσάρα στο -10 με ανατροπή Ζενίτ!

Με το θερμόμετρο να είναι... κολλημένο κάτω από τους -10 βαθμούς, η αναμέτρηση της Ζενίτ με την Μπενφίκα στην Αγία Πετρούπολη ήταν... αναπάντεχα καλή, με τους ρώσους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2, με γκολ του Σιρόκοφ στο 88' κι ενώ ο Καρντόζο είχε ισοφαρίσει για τους πορτογάλους σε 2-2 ένα λεπτό νωρίτερα.Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, αν και έμειναν
πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό και ισοφαρίστηκαν στο 87' από τον Καρντόζο.Οι φιλοξενούμενοι ήταν λοιπόν αυτοί που προηγήθηκαν στο 20', όταν ο Ζεβνόφ δεν μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρντόζο και ο Μάξι Περέιρα από κοντά άνοιξε το σκορ. Η -πρώτη- ισοφάριση ήρθε επτά λεπτά αργότερα, όταν ο Χούμποτσαν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σιρόκοφ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Αρτούρ.Το γκολ της βραδιάς πέτυχε η Ζενίτ στο 71', όταν μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Κερζάκοφ με τακουνάκι βρήκε τον Μπιστρόφ, ο οποίος με γυριστό στην κίνηση και χωρίς να βρει η μπάλα το παγωμένο χορτάρι του Πετρόφσκι σημάδεψε τον Σέμακ, που πλάσαρε τον Αρτούρ με νέο τακουνάκι!Ολα έδειχναν ότι η Ζενίτ θα έπαιρνε τη νίκη, όχι όμως με τον τρόπο που το έκανε! Στο 87' ο Καρντόζο εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του... Ζεβνόφ και ισοφάρισε σε 2-2, όμως ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Σιρόκοφ, που εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Μάξι Περέιρα για να γράψει το τελικό 3-2 με πλασέ από πλάγια θέση.Ζενίτ: Ζεβνόφ, Ανιούκοφ, Μπρούνο Αλβες, Λόμπαερτς, Χούμποτσαν, Σιρόκοφ, Φαϊζούλιν (89' Ροζίνα), Ντενίσοφ, Ζιριάνοφ (46' Σέμακ), Κανουνίκοφ (66' Μπιστρόφ), ΚερζάκοφΜπενφίκα: Αρτούρ, Εμερσον, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Γκαράι, Μπρούνο Σέζαρ (76' Νόλιτο), Μάτιτς, Βίτσελ, Γκαϊτάν (90' Μιγκέλ Βιτόρ), Ροντρίγκο (30' Αϊμάρ), Καρντόζο