Ματσάρα στο Μεάτσα

17:55 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Μιλάνο εκεί, όπου η Ιντερ επικράτησε με 5-4 της Τζένοα, με τον Ντιέγκο Μιλίτο να κάνει χατ-τρικ, να δίνονται 4 πέναλτι (!) ενώ οι δυο ομάδες τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, αφού στο 79' αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Ζούλιο Σέζαρ με απευθείας κόκκινη και στο 84' τον... μιμήθηκε ο Φερνάντο Μπελούτσι για τους φιλοξενούμενους.Ο Μιλίτο με δύο τέρματα στο 13' και στο 27' και ο Σάμουελ με ακόμη ένα στο 38' έδωσαν προβάδισμα 3-0 στην Ιντερ
και όλα έδειχναν πως πάμε για ένα εύκολο απόγευμα για τους νερατζούρι. Ωστόσο, η Τζένοα μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Εμιλιάνο Μορέτι σε 3-1 και έκανε το 3-2 με τον Ροντρίγκο Παλάσιο με πέναλτι στο 59ο λεπτό!Η Ιντερ με τον Ζαράτε στο 74' ξέφυγε πάλι με δύο γκολ (4-2), αλλά ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο με πέναλτι στο 80' έκανε το 4-3. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να σκοράρουν από την... άσπρη βούλα με τον Ντιέγκο Μιλίτο να κάνει το 5-3. Το ματς ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη πέναλτι για την Τζένοα στο 90', όπου ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο έγραψε το τελικό 5-4.