Με 3-0 επικράτησε της Οσασούνα η Βαλένθια, ισοπαλία 1-1 με την Αλμερία για τη Μαγιόρκα

21:16 4/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Την 9η εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Βαλένθια, που επιβλήθηκε με 3-0 της Οσασούνα, με τον Νταβίντ Βίγια να πετυχαίνει δύο γκολ στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα. Η Μαγιόρκα έμεινε στο 1-1 με την Αλμερία και έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη στην 4η θέση. Στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη πλησίασε η Βιγιαρεάλ, που επικράτησε με 2-0 της Βαγιαδολίδ, ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Χετάφε-Εσπανιόλ και Σπόρτινγκ Χιχόν-Χερέθ.

Σταθερά στην 3η θέση παραμένει η Βαλένθια, που διατήρησε το +8 από τους διώκτες της. Οι νυχτερίδες, χωρίς να προσπαθήσουν πολύ, επικράτησαν με 3-0 της Οσασούνα και πλέον στρέφουν τα βλέμματά τους στον επαναληπτικό των προημιτελικών του Europa League με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Εμερί μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η πίεση της απέφερε καρπούς στο δεύτερο μέρος. Στο 48ο λεπτό ο Χοακίν άνοιξε το σκορ, μετά την ασίστ του Μάτα. Λίγο πριν την εκπνοή ο Βίγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ανέβασε τον δείκτη το