Με 3-0 επιβλήθηκε της Αθλέτικ Μπιλμπάο η Ρεάλ Μαδρίτης

21:05 9/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Μετά την τεσσάρα επί της Τότεναμ για τους 8 του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε ανάλογα και στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι μερένχες του Ζοσέ Μουρίνιο επιβλήθηκαν με 3-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στον λάκκο των λεόντων στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Primera Division και μείωσαν στο -5 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα
της αναμέτρησης των μπλαουγκράνα με την Αλμερία για να δουν αν η μεταξύ τους διαφορά θα μείνει η ίδια. Ο Ζοσέ Μουρίνιο παρέταξε με αρκετές αλλαγές, σε σχέση με το ματς με την Τότεναμ, το αρχικό σχήμα θέλοντας να ξεκουράσει τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Οζίλ, Μαρτσέλο και Αλόνσο. Αυτό όμως δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την Ρεάλ για να ανοίξει πρώτη το σκορ. Στο 12ο λεπτό ο Ιραϊθόθ ανέτρεψε τον Ντι Μαρία και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κακά, γράφοντας το 1-0.Οι μαδριλένοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους Κακά και Ντι Μαρία να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι, ενώ και η Μπιλμπάο πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Κασίγιας πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στην επανάληψη με τον ίδιο σκόρερ και από το ίδιο σημείο. Ο Καστίγιο μάρκαρε αντικανονικά τον Ντι Μαρία στο 52` και ο αργεντινός κέρδισε το πέναλτι, με τον Κακά να παίρνει θέση απέναντι στον Ιραϊθόθ και να μην αστοχεί ούτε αυτή την φορά, κάνοντας το 2-0.Μετά το 60` ο Μουρίνιο έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρονάλντο, και ο πορτογάλος τον δικαίωσε απόλυτα, καθώς οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και κλειδώνοντας την νίκη για την βασίλισσα.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η Ρεάλ έφυγε με το τρίποντο στα χέρια από την χώρα των βάσκων.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-3 (13`πέν., 53`πέν. Κακά, 69` Κριστιάνο Ρονάλντο)
21:00GR Μπαρτσελόνα - Αλμερία
23:00GR Μαγιόρκα - ΣεβίληΚυριακή (10/04)
18:00GR Σπόρτινγκ Χιχόν - Οσασούνα
18:00GR Χέρκουλες - Εσπανιόλ
18:00GR Ράσινγκ Σανταντέρ - Λεβάντε
18:00GR Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια
20:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ
22:00GR Βαλένθια - ΒιγιαρεάλΔευτέρα (10/04)