Με 3-0 σετ επικράτησε ο Ολυμπιακός του Πανελλήνιου για την πρώτη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος

Εύκολο έργο είχαν οι νταμπλούχοι Ελλάδας απέναντι στον Πανελλήνιο, του οποίου επικράτησαν με 3-0 σετ, για την πρώτη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι με συνοπτικές διαδικασίες πήραν αυτό που ήθελαν και πλέον στρέφουν τα βλέμματά τους στο ντέρμπι του Σαββάτου (27/3), όπου αντιμετωπίζουν τον αιώνιο αντίπαλο, Παναθηναϊκό, για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε κανένα σημείο

της αναμέτρησης οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στους ολυμπιονίκες, αφού με ρυθμό και συνοχή στο παιχνίδι τους έφτασαν στην κατάκτηση των τριών σετ. Με όπλο το δυνατό σερβίς και την καλή άμυνα, οι ερυθρόλευκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους σε όλη την αναμέτρηση, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Γιώργου Οικονομόπουλου. Με εξαίρεση το τρίτο σετ, στο οποίο το πάλεψαν αρκετά ειδικά στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να παίξουν στα ίσια τον Ολυμπιακό και πλέον χρειάζονται δυο νίκες για να συνεχίσουν στην επόμενη φάση των πλέι οφ.