Με 3-1 επικράτησε ο ΑΠΟΕΛ της Τάουρας και πήρε την πρόκριση για την γ' προκριματική φάση του Europa League

Πετυχαίνοντας το δύο στα δύο, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πλέον πανηγυρική πρόκριση για την τρίτη φάση του Europa League, επικρατώντας 3-1 της λιθουανικής Τάουρας. Μετά το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού, το ματς στο ΓΣΠ Λευκωσίας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παίζουν χωρίς αντίπαλο... πυροβολώντας την αντίπαλη εστία στο τελευταίο δεκάλεπτο

και τους λιθουανούς να μην δείχνουν σε κανένα σχεδόν σημείο ικανοί να αντιδράσουν.

Ετσι μετά και την δεύτερη νίκη, ο ΑΠΟΕΛ περνά στην γ' φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Γιάμπλονετς.

Με φόρα από τον πρώτο αγώνα της Λιθουανίας μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού.  Η πρώτη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 9' όταν ο Σολωμού έδωσε στον Μαρσίνιο που έκανε το σουτ, ο Κιλιόνας όμως έδιωξε με γροθιές.

Η εστία όμως των λιθουανών δεν έμεινε ανέπαφη για πολλή ώρα, αφού πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο ο Σολωμού έκανε την σέντρα από δ