Με 3-2 επικράτησε ο Ολυμπιακός του Παναθηναϊκού στο Ρέντη για την 22η αγωνιστική της Volleyleague

21:39 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αυτός ο Ολυμπιακός δεν χάνει από τον Παναθηναϊκό φέτος! Σε ένα θεωρητικά τελειωμένο παιχνίδι, όπου οι πράσινοι προηγούνταν 2-0 και βάδιζαν στο μεγάλο διπλό, οι γηπεδούχοι σε μία αντεπίθεση βγαλμένη από παραμύθι, έφεραν τα πάνω κάτω, ισοφάρισαν, κέρδισαν και πήραν την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ. Από την άλλη ένας Παναθηναϊκός
αυτοκαταστροφικός, έδειξε στο ξεκίνημα ότι μπορεί και έχει την ικανότητα να πάρει όχι μόνο το παιχνίδι, αλλά και πολλά περισσότερα, παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ με φαντασία και πολλές επιλογές, στη συνέχεια όμως επαναπαύτηκε στο 2-0 και υπέπεσε στα ίδια λάθη που έκαναν οι αντίπαλοί του στα πρώτα σετ, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι.Αλλα κόλπα... πράσινα!
Δύο σετ για σεμινάριο πραγματοποίησαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αφού από τον πρώτο μέχρι τον 25ο πόντο δεν άφησαν ούτε στιγμή τους αντιπάλους τους να βρουν ρυθμό. Αντιθέτως οι ίδιοι με σχεδόν άψογα ποσοστά στην επίθεση, αλλά και άμυνα που βοηθούσε τον Τζόρντι Γκενς να στρώσει το παιχνίδι, έφτασαν πολύ γρήγορα όχι μόνο στο στο 0-1, αλλά σύντομα και χωρίς προβλήματα στο 0-2.Την ίδια στιγμή στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο οι... αλχημείες του Γιάννη Καλμαζίδη με αλλαγές παικτών σε όλες τις θέσεις (Χαριτωνίδης αντί-Φιλίποφ, Γιαμπλόνσκι αντί-Φράγκου, Σωτηρίου αντί-Τζούριτς), δεν έφερνε τα επιθυμητά αποτελέσματα, με συνέπεια τα δύο πρώτα σετ να πάνε στο Τριφύλλι, που παρουσιάστηκε αρκετά διαφορετικό σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια και με έξυπνο παιχνίδι έκανε το 2-0.Ντεσπέιν vs Παναθηναϊκού σημειώσατε 1
Η ύστατη προσπάθεια για αλλαγή της ροής του παιχνιδιού, αλλά και της ψυχολογίας των παικτών έγινε από τον τεχνικό των γηπεδούχων, ο οποίος γύρισε τον Ντεσπέιν σε διαγώνιο και τον Τζούριτς στην παλιά του θέση (κεντρικός), κάτι που φάνηκε να έχει αποτελέσματα, αφού μετά από ένα τέλος θρίλερ με τον κουβανό να παίζει σαν στη φυσική του θέση, έγινε το 1-2, με την ισοφάριση να έρχεται λίγο μετά χάρη... στα θηρία που ξύπνησαν (Τζούριτς, Ντεσπέιν, αλλά και οι ακραίοι) και πυροβολούσαν την πράσινη άμυνα.Η μπίλια στο κόκκινο
Το ντέρμπι... άναψε για τα καλά στο τέλος, όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Και κάπου εκεί ο... εκτελεστής του Ολυμπιακού, Ρολάντο Ντεσπέιν, ανέλαβε δράση κοντά στο φιλέ και σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού στο σερβίς, η μπίλια έδειξε κόκκινο, χαρίζοντας τη νίκη και την δεύτερη θέση στον Ολυμπιακό.Τα σετ: 14-25, 21-25, 32-30, 25-17, 15-12