Με 4-3 επικράτησε της Ράσινγκ Σανταντέρ η Αθλέτικ Μπιλμπάο και έπιασε τη Σεβίλη στην 5η θέση

Ονειρα για Champions League κάνει η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα του Καπαρός επικράτησε με 4-3 της Ράσινγκ Σανταντέρ, έπιασε τη Σεβίλη στην 5η θέση και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ράσινγκ Σανταντέρ 4-3 (14’, 78’πεν. Γιορέντε, 18’ Τοκέρο, 88’ Σουσαέτα – 41’ Τσιτέ, 80’, 90’+3’ Μπολάδο)

Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά διεξήχθη στο Σαν Μαμές. Στο 14’ ο Γκαμπιλόντο γέμισε

για τον Γιορέντε, που από κοντά έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της Μπιλμπάο έβγαλε την ασίστ για τον Τοκέρο, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν στο 41’, με τον Τσιτέ να γράφει το 1-2.

Το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Γιορέντε νίκησε τον Κολτόρτι από τα έντεκα βήματα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Η απάντηση της Σανταντέρ ήταν άμεση με το