Με διπλό στα πλέι οφ ο ΑΓΟΡ, 82-80 την Καβάλα

Νικηφόρο ήταν το φινάλε του ΑΓΟΡ στην κανονική περίοδο της Α1, αφού επικράτησε δύσκολα με 82-80 της υποβιβασμένης Καβάλας στην Καλαμίτσα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιαπλέ ο Κάρτερ, που σταμάτησε στους 28 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Πέτγουεϊ (15 π.), Αγγελόπουλο (11 π.) και Ντούβνιακ (12 π.).Από το συγκρότημα του Αλεξανδρή διακρίθηκαν οι Αρμπετ (16 π.), Κρστέφσκι (15 π.), Στυλιανού (13 π.) και Κόλεμαν (12 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν
καλύτερα την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (22-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση και με επιμέρους σκορ περιόδου 29-20, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (48-42). Στην τρίτη περίοδο, παρά τις προσπάθειες του ΑΓΟΡ, η Καβάλα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε από την τρίτη περίοδο (65-60, 30').Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο, με πρωταγωνιστές τους Κάρτερ και Ντούβνιακ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με το τελικό 80-82.Τα δεκάλεπτα: 19-22, 29-20, 17-18, 15-22.