Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βίγια, η Βαλένθια κέρδισε με 1-0 την Ντεπορτίβο

Τέλος στις ελπίδες της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια για έξοδο στην Ευρώπη έβαλε η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες επικράτησαν με 1-0 στο Μεστάγια και στέρησαν από την ομάδα του Λοτίνα την ευκαιρία να διεκδικήσει μία από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League της επόμενης σεζόν. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Νταβίντ Βίγια από το σημείο του πέναλτι.

Βαλένθια – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 1-0 (34’πεν. Βίγια)

Αν και είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου

ημιχρόνου, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Αρανθουμπία. Η καλύτερη στιγμή πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν αυτή του τέρματος. Στο 33’ ο Ζε Κάστρο σταμάτησε με το χέρι την μπάλα και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βίγια.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι νυχτερίδες ήταν πιο δημιουργικές και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Αρανθουμπία με σωστές επεμβάσεις, όπως αυτή στο σουτ του Μπαράχα στο 64’, διατήρησε το 1-0. Αντιθέτως, η Ντεπορτίβο