Με γκολ του 17χρονου Ντράξλερ, 3-2 η Σάλκε τη Νυρεμβέργη στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του DFB Pokal

Ούτε ο Ραούλ, ούτε οι υπόλοιποι έμπειροι παίκτες της Σάλκε, αλλά ο 17χρονος Τζούλιαν Ντράξλερ χρειάστηκε για να στείλει την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ στα ημιτελικά του DFB Pokal. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (πέρασε αλλαγή στο 74`) και η Νυρεμβέργη είχαν μείνει στο 2-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ένας κεραυνός του νεαρού που είχε περάσει αλλαγή στα τελευταία λεπτά της παράτασης διαμόρφωσε το σκορ πρόκρισης 3-2 για τη γηπεδούχο Σάλκε. Οι φιλοξενούμενοι
μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό πάγωσαν την Veltins-Arena, όταν έπειτα από ασταθή απομάκρυνση της μπάλας, ο Εκίτσι έκανε την κεφαλιά - πάσα στον Σίμπερ κι εκείνος έκανε το 1-0.Η Νυρεμβέργη συνέχισε να πιέζει και για δεύτερο γκολ έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, αλλά μετά την ωραία προσπάθεια του Πάντερ στο 14` ο Γαβράνοβιτς έφερε από κοντά το ματς στα ίσα. Το γκολ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, με τον Ραούλ να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνων και να έχει και δοκάρι στο 22`.Παρόλα, αυτά η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ ήταν...