Με γκολ του Μάρα ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο Καυτανζόγλειο

16:58 7/3/2010 - Πηγή: Sport.gr
Ανυπέρβλητο εμπόδιο αποδείχτηκε το Καυτανζόγλειο για τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε με 0-1 από τον Ηρακλή. Χωρίς πάθος και διάθεση, οι ερυθρόλευκοι πέταξαν στα σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη, που εξελίχθηκε σε επιθετικό τους μονόλογο (σε αυτό το διάστημα αγωνίστηκαν με 4-4-2), έπεσαν πάνω σ' έναν εκπληκτικό Φερνάντεζ που με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Μπάντοβιτς έμεινε στην τρίτη θέση, πέντε βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό και τρεις από τον ΠΑΟΚ, χάνοντας σημαντικό βαθμολογικό έδαφος, πέντε στροφές πριν το τέλος, στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του τίτλου. Οι κυανόλευκοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6' με πέναλτι του Μάρα, γκολ που τελικά ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη. Νίκη που φαίνεται να τους οδηγεί σε ασφαλή μονοπάτια, καθώς έφτασαν στους 31 βαθμούς. Με δέκα παίκτες τελείωσαν οι δύο ομάδες, αφού ο Μήτρογλου τραυματίστηκε στη μύτη και δεν κατάφερε να συνεχίσει, ενώ ο Γιάκομπ αποβ