Με γκολ του Μάρτιν ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε 1-0 στο Βελιγράδι τη Ραντ αγκαλιάζοντας την πρόκριση

Αγκαλιά με την πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League είναι ο Ολυμπιακός Βόλου, που συνδύασε την πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή με νίκη. Οι ερυθρόλευκοι του Χάβι Γκραθία νίκησαν με 1-0 την Ραντ στο Βελιγράδι, έχοντας στο πλευρό τους περίπου 400 φίλους της ομάδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Εδουάρδο Μάρτιν, που χάρισε
τη νίκη στο 87' (είχε και δοκάρι λίγα λεπτά νωρίτερα), ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν ο Ούμπιντες και ο Γιακούποβιτς, που στο α' μέρος κράτησε το μηδέν όταν πίεσε η γηπεδούχος ομάδα. Την επόμενη Πέμπτη (21/7) η ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό. Στην περσινή πετυχημένη συνταγή στηρίχθηκε ο Χάβι Γκαρσία που επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό Βόλου με την τετράδα Μόνχε, Ουμπιντες, Μπρέσκα και Εδουάρδο Μάρτιν στην επίθεση. Καμία από τις μεταγραφές δεν βρέθηκε στο αρχικό σχήμα.Πρωταγωνιστής ωστόσο για την ομάδα της Μαγνησίας στο α' ημίχρονο ήταν ο Ελντιν Γιακούποβιτς, που ήταν σταθερός και πραγματοποίησε τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Γιοβάνοβιτς (στο 3'), Μιλιβόγιεβιτς (στο 19') και του Λέκοβιτς στο 34', που ήταν και η πιο σημαντική ευκαιρία του ημιχρόνου με τον σέρβο να εκτελεί φάουλ από καλή θέση, αλλά τον ελβετό τερματοφύλακα να κρατάει το μηδέν.Οι βολιώτες αν και μπήκαν κάπως μουδιασμένοι, ίσως επηρεασμένοι από το άγχος της πρώτης ευρωπαϊκής συμμετοχής, ισορρόπησαν μετά το 20λεπτο και παρότι δεν έκαναν την μεγάλη ευκαιρία, βγήκαν σε κάποιες περιπτώσεις με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση.Στους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε το ματς στην επανάληψη με τους σέρβους να είναι πιο δραστήριοι, αλλά να μην φτάνουν σχετικά εύκολα την περιοχή του Γιακούποβιτς και τον Ολυμπιακό Βόλου να στέκεται αρκετά καλά απέναντι στους νεαρούς και άπειρους παίκτες της Ραντ.Οι ερυθρόλευκοι μάλιστα από τα μισά του β' ημιχρόνου ανέβασαν την απόδοσή τους, φτάνοντας με αξιώσεις στην εστία του Ντανίλοβιτς. Στάθηκαν άτυχοι όμως τόσο στη φάση του 78' όταν ο Μάρτιν σημάδεψε το δοκάρι με το κεφάλι, όσο και στην ευκαιρία του Ούμπιντες ένα λεπτό αργότερα, που εκτέλεσε φάουλ ελάχιστα άουτ.Τρία λεπτά όμως πριν το τέλος η τύχη αυτή τη φορά χαμογέλασε στους βολιώτες, αφού ο Μάρτιν δεν αστόχησε και μετά από φάουλ του Ούμπιντες νίκησε τον Ντανίλοβιτς χαρίζονται τη νίκη, που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση.