Με Κόντη το Σούπερ Καπ ο ΑΠΟΕΛ!

22:07 7/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ του Χρήστου Κόντη στο 82ο λεπτό κρίθηκε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Κύπρο. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 1-0 της Ομόνοιας στον τελικό του Σούπερ Καπ, μπαίνοντας έτσι στη σεζόν (σ.σ.: στις εγχώριες διοργανώσεις) με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις, κυρίως στη φάση του 56ο λεπτού, όταν
ο διαιτητής Χρυσοστόμου σφύριξε πέναλτι, αλλά ύστερα από τρίλεπτη διακοπή πήρε πίσω την απόφασή του.Η Ομόνοια ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στον τελικό, δημιουργώντας στο 20άλεπτο τρεις φάσεις για γκολ, με μεγαλύτερη ευκαιρία το δοκάρι σε κεφαλιά του Ντα Σίλβα.Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε, ισοφαρίζοντας μάλιστα τα δοκάρια στο 74ο λεπτό, όταν ο Σολάρι με κοντινό σουτ είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ ήρθε στο 82' με τον Χρήστο Κόντη να πλασάρει από κοντά τον Γεωργαλίδη.ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Αλεξάνδρου, Κόντης, Ολιβέϊρα, Μοραίς, Γιάχιτς, Μαρσίνιο (78' Τρισκόφσκι), Χαραλαμπίδης (78' Πίντο), Ατόρνο, Σολάρι.Στον πάγκο: Σατσιάς, Μαντούκα, Κωνσταντίνου, Μποαβεντούρα, Ηλία.Ομόνοια (Νεόφυτος Λάρκου): Γιωργαλλίδης, Σπούγκιν, Μαρκάσα, Σερφά (86' Τάντιτς), Αλαμπί, Λεάντρο, Σάλατιτς, Αγκουιάρ, Ντα Σίλβα (78' Αβραάμ), Εφραίμ, Ρενχίφο (63' Χριστοφή).Στον πάγκο: Μπουθόν, Ντάβιντσον, Κασέκε, Λοίζου.Διαιτητές: Δημήτρης Χρυσοστόμου, Μιχάλης Σωτηρίου, Στέλιος Νικήτα, Χρίστος Νικολαίδης