Με κορυφαίο τον Λο, ο Ολυμπιακός νίκησε 89-64 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 89-64 τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα της Α1, αλλά προβλημάτισε ενόψει των δύσκολων εκτός έδρας αναμετρήσεων με Εφές και Παναθηναϊκό, που ακολουθούν. Στην τελευταία περίοδο καθάρισαν το ματς οι ερυθρόλευκοι, που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Εϊσι Λο. Ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ
έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα, γεγονός που δεν του έδινε τη δυνατότητα να βρει ρυθμό και στην επίθεση ήταν το πρόβλημα του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη... νωθρότητα των ερυθρόλευκων, τους οποίους ακολουθούσε κατά πόδας σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο (18-16, 10`).Με εξαίρεση λίγα καλά λεπτά, ο Ολυμπιακός προβλημάτισε με την απόδοσή του και στη δεύτερη περίοδο. Μπορεί να μην έχασε βέβαια το προβάδισμα, ωστόσο, αδυνατούσε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στο παρκέ κα να ανοίξει τη διαφορά.Οι ερυθρόλευκοι είχαν πρόβλημα και με τα πιν εν ρολ του ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε κοντά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (35-41, 20`).Ο Ντόρσεϊ πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους επτά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά και μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τα ίδια προβλήματα που είχε και στο πρώτο μισό. Είναι, άλλωστε ενδεικτικό πως στο 25` της αναμέτρησης η διαφορά ήταν στους τρεις πόντους (46-43) και ο Δικέφαλος ήταν για τα καλά μέσα στο ματς.Σπανούλης, Λο και Παπανικολάου ήταν οι παίκτες που ανέλαβαν να... ξεμπλοκάρουν τον Ολυμπιακό, ο οποίος ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-51, 30`).Ο Εϊσι Λο συνέχισε με φόρα και στην τρίτη περίοδο, καθώς δεν είχε όρεξη για περιπέτειες και ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά του πάνω από τους δέκα πόντους, ενώ με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη, επτά λεπτά πριν από το φινάλε ξέφυγε με 73-55.Κάπου εκεί ουσιαστικά το ματς... τελείωσε με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει το ματς με πατημένο το γκάζι. Παρά το κακό τους ξεκίνημα, λοιπόν οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 89-64.Ουσιαστικά, οι ερυθρόλευκοι κρατάνε τα τελευταία 13 λεπτά της αναμέτρησης, στα οποία ήταν καλοί και με γνώμονα αυτά πρέπει να προετοιμαστούν για τα δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν με Εφές και Παναθηναϊκό.