Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίλβα, 2-0 η Βαλένθια την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Στην 3η θεση της Primera Division σταθεροποιήθηκε η Βαλένθια μετά τη νίκη της με 2-0 στο Μεστάγια επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 32η αγωνιστική. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις Νυχτερίδες ήταν ο Σίλβα που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις ευκαιρίες, αλλά τους γηπεδούχους να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Σίλβα.

Η ομάδα του Μπιλμπάο ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, με τον Θέσαρ, όμως, να δηλώνει "παρών" όπου χρειάστηκε.

Ο πρώτος - σύμφωνα με δημοσιεύματα - μεταγραφικός στόχος της Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε την ομάδα του Ουνάι Εμερι μπροστά στο σκορ στο 34ο λεπτό, εκτελώντας τον ΙραΙθόθ παίρνοντας το... ριμπάουντ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση στην επανάληψη, αλλά ο Σίλβα... χτύπησε ξανά, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του με όμορφο γκολ στο 61`.