Με νίκη έκλεισε την κανονική περίοδο το Περιστέρι, επικρατώντας των Τρικάλων με 96-76

Σε δυο δόσεις ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική της Α1, με το Περιστέρι να επικρατεί των Τρικάλων με 96-76 και να στέλνει την θεσσαλική ομάδα στην Α2. Το αποτέλεσμα όμως αφήνει ανικανοποίητες και τις δυο ομάδες, αφού ούτε οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου παίζουν στα πλέι οφ (μετά τη νίκη του Πανιώνιου επί της Καβάλας), ούτε τα Τρίκαλα παίρνουν το εισιτήριο για παραμονή στα μεγάλα σαλόνια.

Εύκολο προβάδισμαΑποφασισμένοι

να μην χαριστούν στους αντιπάλους τους μπήκαν οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στο ξεκίνημα και αποκτώντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού έγραψαν στο πρώτο δεκάλεπτο το 25-11. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μπόρεσαν να κρατήσουν τις ισορροπίες μέχρι το 6-6, αφού από κει και πέρα τίποτα δεν λειτουργούσε για την ομάδα, με τους παίκτες να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους και να προβαίνουν από το ένα λάθος στο άλλο.

Με ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά χάρη στον... συνήθη ύποπτο Μι