Με περίπατο στον τελικό ο Ολυμπιακός, 87-55 την Καβάλα

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 87-55 την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας και πήρε εύκολα την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, για 17η φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε σοβαρή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 17 (23-6).Με τον Χάινς να ξεκινάει...
ζεστός την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου, με την Καβάλα να βρίσκει λύσεις με τους Κρστέφσκι και Πάνο και να διατηρεί την επαφή της με το σκορ (7-4, 3').Ωστόσο, η συνέχεια εξελίχθηκε σε μονόλογο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με όπλο την εξαιρετική άμυνα (5 κλεψίματα) και ηγέτες τους Χάινς και Σπανούλη στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +17 (23-6).Η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την χαλάρωση των ερυθρόλευκων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τους Πάνο και Γκαγκαλούδη, έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε στους 11 (14-25, 12').Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα... ξύπνησε, αύξησε την πίεση της στην άμυνα και... εξαφανίστηκε. Με τους Περπέρογλου, Μαυροειδή και Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 23-5 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +29 (48-19), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χάινς, Αντιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 9-1 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +37 (57-20, 22').Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις από τα 6,75μ., με τους Γκαγκαλούδη και Στεφανίδη και με ένα δικό τους 10-2, μείωσαν την διαφορά στους 29 (30-59, 25'). Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Κορωνιού, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την διαφορά στο +29 (65-36, 30').Με τους Καλαμπάκα, Πάνο και Στεφανίδη, η Καβάλα μείωσε την διαφορά στους 26 (47-73), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Γκετσεβίτσιους... εκτελούσε από τα 6,75μ. για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε με το τελικό 87-55 και πήρε εύκολα την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.Τα δεκάλεπτα: 6-23, 13-25, 17-17, 19-22.Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9(1), Καλαμπάκας 7(1), Κριστέφσκι 6, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9(1), Γκράντι 2, Πιεβάλιτσα, Iλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς.Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Aντιτς 8(1), Σπανούλης 10(2), Περπέρογλου 5(1), Μάντζαρης 7, Σλούκας 6(1), Μαυροειδής 6, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 13(3), Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6.