Με τα χίλια ζόρια...

Φανερά επηρεασμένη από την ήττα στο ματς με τον Άγιαξ για το Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι όντας πολύ κακή στο 1ο ημίχρονο ζορίστηκε να υπερκεράσει το εμπόδιο της αξιόμαχης Σουόνσι την οποία νίκησε τελικά με 1-0 χάρη σε γκολ του Κάρλος Τέβεζ.Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μάντσεστερ Σίτι να προσπαθεί να επιβάλλει ρυθμό αλλά η Σουόνσι, όντας πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, δεν επέτρεπε σε καμία περίπτωση τη Σίτι να απειλήσει σοβαρά
την εστία του Βορμ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν, μάλιστα, αυτοί που στις αντεπιθέσεις δημιούργησαν τις περισσότερες φάσεις, με κορυφαία αυτή του ισπανού Μιτσού στο 41', ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Τζο Χαρτ αλλά έκανε ένα κοντρολ παραπάνω και έδωσε δυνατότητα στο τερματοφύλακα της Σίτι να διώξει τη μπάλα. Με τους παίκτες των "πολιτών" να δείχνουν αγχωμένοι και εντελώς εκτός κλίματος, το ημίχρονο έληξε στο 0-0 με τους φίλους της Μάντσεστερ Σίτι να αποδοκιμάζουν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.Στην επανάληψη φαίνεται πως η... γιούχα έπιασε τόπο καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν τελείως αλλαγμένοι έχοντας ρυθμό και δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 51' ο Μπαλοτέλι βγήκε φάτσα με τον Βορμ και επιχείρησε να τον περάσει αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και η ευκαιρία χάθηκε για τη Σίτι. Ό,τι δεν κατάφερε ο ιταλός το κατάφερε ο Τέβεζ ο οποίος στο 60' με εξαιρετικό σουτ αρκετά μέτρα έξω απ'την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της Σουόνσι για να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια η Σουόνσι προσπάθησε να βγεί μπροστά για την ισοφάριση, πίεσε και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να το πετύχει αλλά οι παίκτες της έδειχναν νευρικοί στη τελική προσπάθεια και δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Χαρτ.Με αυτή τη νίκη η Σίτι σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Γιουνάιτεντ και περιμένει με μεγάλο ενδιαφέρον το αυριανό (28/10) ντέρμπι κορυφής των συμπολιτών της με την Τσέλσι.