Με τεσσάρα στους 8 η Ρεάλ!

Πιο... ανήσυχα από ό,τι δείχνει το τελικό 4-1, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κλείδωσε τη συμμετοχή της στην κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Champions League, που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής (16/3) στη Νιόν της Ελβετίας.Αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια -κυρίως με τον Ντουμπιά-,
οι ρώσοι θα μπορούσαν να προκαλέσουν πολλούς πονοκεφάλους στην Μαδρίτη, όμως εν τέλει ήταν η Ρεάλ που πέτυχε τα γκολ που χρειαζόταν για να προκριθεί σχετικά εύκολα.Ο 24χρονος επιθετικός της ΤΣΣΚΑ βρέθηκε φάτσα με τον Κασίγιας στο 8', όμως αστόχησε στο τετ-α-τετ που είχε, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Το ίδιο, όμως, δεν έκανε ο Ιγκουαϊν στο 26', όταν έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον Τσεπτσούγκοφ και με προβολή έκανε το 1-0.Το 2-0 χάρισε στο 55' ο ρώσος τερματοφύλακας, που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας σε σουτ-βολίδα του Ρονάλντο από τα 35 μέτρα, με την μπάλα να φεύγει μέσα από την αγκαλιά του και να καταλήγει στα δίχτυα του.Στο 70', ο Μπενζεμά, ο οποίος είχε περάσει ένα λεπτό πριν στον αγωνιστικό χώρο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Τσεπτσούγκοφ και με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 3-0!Στο τελευταίο 20λεπτο, τα ηνία του αγώνα ανέλαβε η ΤΣΣΚΑ, η οποία μείωσε σε 3-1 στο 77', με ένα εξαιρετικό σουτ του Τόσιτς, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κασίγιας. Το τελικό 4-1 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Ρονάλντο, πετυχαίνοντας έτσι το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη βραδιά.Ρεάλ Μαδρίτης (Μουρίνιο): Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Αρμπελόα, Κεντίρα, Κακά (76' Γκρανέρο), Εζίλ (88' Λ. Ντιαρά), Αλόνσο, Ρονάλντο, Ιγκουαϊν (69' Μπενζεμά)ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Σλούτσκι): Τσεπτσούκοφ, Ιγκνάσεβιτς, Α. Μπερζούτσκι, Β. Μπερεζούτσκι, Γουέρνμπλουμ, Ντζαγκόεφ, Τόσιτς (81' Νέσιντ), Μούσα (60' Ολίσε), Αλντονίν (46' Μαμάεφ)