Με το... αριστερό η Εθνική Νέων, ηττήθηκε 1-2 από την Ιρλανδία

Με ήττα (1-2) από την Ιρλανδία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων στον Α΄ όμιλο της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στη Ρουμανία, με συνέπεια οι ελπίδες για πρόκριση να μειώνονται αισθητά... Η ελληνική ομάδα πλήρωσε τα δύο πολύ γρήγορα γκολ που δέχθηκε, στις αρχές κάθε ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Μάρεϊ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ο΄ Κόνορ τιμώρησε την αμυντική αδράνεια της εθνικής.Η αντίδραση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, ωστόσο, ήταν
άμεση και απέφερε γρήγορα την ισοφάριση με τον Κατίδη, στο 5΄. Στη συνέχεια το πρώτο ημίχρονο κύλησε ισορροπημένο, με τους Ιρλανδούς να χάνουν τρεις ευκαιρίες με τους Χέντρικ (12΄), Ίγκαν (20΄) και Φορντ (39΄) και τους παίκτες του Βόκολου να απαντούν με τους Ποτουρίδη (26΄) και Σταφυλίδη (45΄).Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα ψυχρολουσία για την Ελλάδα, αφού σε φάση-καρμπόν οι Ιρλανδοί σημείωσαν το δεύτερο τέρμα τους: κόρνερ του Μάρεϊ στο 51΄, γκολ ο Ο΄ Σάλιβαν και 2-1.Στη συνέχεια η Εθνική πίεσε, έχασε κάποιες ευκαιρίες, όπως και οι Ιρλανδοί στις αντεπιθέσεις τους, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε κι έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο απέναντι στη Ρουμανία και την Τσεχία.Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)Κίτρινες: Λαγός, Φορτούνης, Ρουγκάλας – Χέντρικ, Κάρδερς, ΝτόχερτιΕΛΛΑΔΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Καπίνο, Σταφυλίδης, Λαγός, Ποτουρίδης, Μαυρίας, Φορτούνης, Καρέλης (55΄ Μπακασέτας), Μαρινάκης (71΄ Κολοβός), Ρουγκάλας, Διαμαντάκος (46΄ Κοτσαρίδης), Κατίδης.ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Πολ Ντούλιν): ΜακΚάρεϊ, Ντόχερτι, Ουίλιαμς (80΄ Σόνεσι), Ίγκαν, Ο΄ Κόνορ, Χέντρικ, Κάρδερς, Ο΄ Σάλιβαν (89΄ ΜακΓκόβερν), Μέρφι (78΄ Μέρφι), Φορντ, Μάρεϊ. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Τσεχία νίκησε τη Ρουμανία με 3-1 (44΄ Πρίκριλ, 61΄ Γέλεσεκ, 85΄ Χάντατσοκ - 30΄ Στάντσιου). Στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου, ο αγώνας Ισπανία-Βέλγιο διακόπηκε στο 15ο λεπτό λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, κι ενώ η Ισπανία προηγούνταν 1-0 με γκολ του Μοράτα στο 12΄. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί αύριο το απόγευμα (19:00). Στη δεύτερη συνάντηση, η Σερβία νίκησε την Τουρκία με 2-0.Βόκολος: Εχουμε ακόμα δύο ματς, δεν χάθηκε τίποταΔεν είχε και πολλά πράγματα να πει μετά το πέρας της αναμέτρησης με την Ιρλανδία ο τεχνικός της Εθνικής Νέων, Λεωνίδας Βόκολος. "Δεν ήταν ένα καλό ματς για την ομάδα μας σήμερα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήμασταν από την αρχή συγκεντρωμένοι και δεχθήκαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, είχαμε την κατοχή της μπάλας και αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε", επισήμανε ο Ελληνας προπονητής, ο οποίος συνέχισε εστιάζοντας στη συνέχεια της διοργάνωσης: "Εχουμε άλλους δύο αγώνες μπροστά μας. Δεν χάθηκε τίποτα. Πιστεύω στα παιδιά, πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε".