Με το... αριστερό Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη

Μακριά από τις τελευταίες καλές εμφανίσεις έμειναν οι Μαρία Τσιαρτσιάνη και Βίκυ Αρβανίτη στο εναρκτήριο παιχνίδι τους στο Λονδίνο.Το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε με 0-2 (13-21, 19-21) από τις Ελβετίδες Κουν/Τσούμκερ και βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου του. Στο πρώτο σετ, η διαφορά υπέρ των νικητριών προήλθε από την κακή υποδοχή των Ελληνίδων, που επέτρεψε στις αντιπάλους τους να πάρουν 6 άσους.Στο δεύτερο σετ, οι Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη προηγούνταν στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση, κυρίως από την Τσιαρτσιάνη, έφεραν τις Ελβετίδες μπροστά στο σκορ και τελικά τους χάρισαν τη νίκη.Επόμενος αντίπαλος για τις Ελληνίδες θα είναι τη Δευτέρα (18:30 ώρα Ελλάδος) οι Ρωσίδες Βάσινα/Βοζακόβα, που το πρωί έκαναν την έκπληξη, επικρατώντας με 2-1 των Κινέζων Ξούε/Τζανγκ Ξι.