Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, 75-62 την Εφές

23:58 1/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Mε... τρίποντο ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε του χεριού του την Αναντολού Εφές, την οποία και νίκησε με 75-62, κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στα πλέι οφ της Euroleague. Σπουδαία δουλειά από τον Λάσμε σε άμυνα και επίθεση, εξαιρετική εμφάνιση από Διαμαντίδη, Ούκιτς και Μπράμος.Το ματς ήταν
ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά ο Παναθηναϊκός με... τρίποντο ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο πήρε τα ηνία του αγώνα και μάλιστα... άγγιξε το στόχο να καλύψει την ήττα με 14 πόντους από τον πρώτο γύρο στην Κωνσταντινούπολη.Ο Ματσιούλις, όμως, ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και οι πράσινοι δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους τούρκους. Η ουσία είναι, πάντως, πως πήρε τη νίκη, έστω και με 13 πόντους (75-62), χάρη στην οποία μπορεί να νιώθει πως η πρόκριση στα πλέι οφ είναι πλέον στα δικά του χέρια.Το επί μέρους σκορ στις δύο πρώτες περιόδους (19-21 και 19-17) δείχνει τη... μάχη που γινόταν εντός παρκέ, με τους τούρκους να αντέχουν στην πίεση που δημιουργούσε ο κόσμος του Παναθηναϊκού στο... καυτό ΟΑΚΑ.Το πρώτο ημίχρονο βρήκε λοιπόν τις δύο ομάδες ισόπαλες (38-38) και όλα έδειχναν πως πάμε για ένα ντέρμπι με συγκλονιστικό φινάλε.Ο Παναθηναϊκός, πάντως, ήταν καλύτερος της Εφές στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Διαμαντίδη κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 56-48, ενώ οι τούρκοι μείωσαν σε 56-51 στο 30`.Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό ματς. Η περιφερειακή άμυνα λειτούργησε σωστά και κοντά στη ρακέτα ο Λάσμε έκοψε τη φόρα του Σαβάνοβιτς, ο οποίος στις τρεις πρώτες περιόδους είχε κάνει τη ζημιά.Παράλληλα, με τη σπουδαία άμυνα, πήραν... φωτιά και τα "πολυβόλα" του Παναθηναϊκού, που με συνεχόμενα τρίποντα διέλυσαν τα αμυντικά πλάνα των τούρκων και έδωσαν στους πράσινους... αέρα δέκα πόντων (66-56), τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.Στο μυαλό των πράσινων βρισκόταν πια το να καλύψουν και τη διαφορά των 14 πόντων, με τους οποίους είχαν ηττηθεί στην Πόλη. Ο στόχος αυτός χάθηκε στο παρά ένα, γεγονός, όμως, που δεν μειώνει καθόλου τη σπουδαία νίκη με 75-62 επί της Εφές, που ανοίγει διάπλατα το δρόμο για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.Μεγάλη εμφάνιση από τον Λάσμε, εξαιρετικό για ένα ακόμη ματς το δίδυμο, Διαμαντίδη - Ούκιτς.Τα δεκάλεπτα: 19-21, 19-17, 18-13, 19-11.