Μεγάλη νίκη ο Ηρακλής, φωνάζουν οι γηπεδούχοι

Πέταξε την ευκαιρία να μείνει μόνος πρώτος ο Εργοτέλης αφού ηττήθηκε από τον Ηρακλή στο Παγκρήτιο με 1-0, σε ένα ματς που συμμαδεύτηκε από το πέναλτι που κέρδισε ο "γηραιός" και έμελλε να κρίνει και το τελικό αποτέλεσμα.Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο και με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο μεγαλύτερο διάστημα, ο Ηρακλής ήταν αυτός που έφτασε στο γκολ
χάρη στο πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Στεφανίδης. Ο επιθετικός του Ηρακλή βγαίνοντας "φάτσα" με την εστία ανατράπηκε από τον Δασκαλάκη και ο αμυντικός του Εργοτέλη αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα, σε μια φάση για την οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν η επαφή έγινε εντός ή εκτός μεγάλης περιοχής. Από εκεί και πέρα οι θεσσαλονικείς εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα έφτασαν άλλες δύο φορές πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, κυρίως με τον Χιονίδη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το ημίχρονο τελείωσε με τον Ηρακλή να προηγείται με 0-1.Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Εργοτέλης έδειξε να μη... μασάει από την αποβολή και μπήκε πολύ δυνατά χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 56' με τον Μπουχουλάκη. Η συνέχεια δεν είχε να προσφέρει πολλά πράγματα καθώς ο Ηρακλής... έκατσε πάνω στο 0-1 και απλά περίμενε να "χτυπήσει" σε κάποια αντεπίθεση. Οι κρητικοί απ'την πλευρά τους προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά χωρίς επιτυχία, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 94' με τον Ρεντζά, κι έτσι ο Ηρακλής έφτασε στη δεύτερη νίκη του στη Football League, σκαρφαλώνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας.Οι συνθέσεις:Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης (69' Ουέλινγκτον), Σαρρής, Δασκαλάκης, Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Γκαντιάγκα, Χαντί, Δωματάς (46' Γεωργίου), Ζαχόρα (72' Ρέντζας). Ηρακλής (Γιώργος Στράντζαλης): Φιρινίδης, Λόπεζ, Βαγγελόπουλος, Παληγεώργος, Λιαπάκης (71' λ.τ Παπαστεργιανός), Χιονίδης (62' Μπανγκουρά), Γεωργίου, Στεφανίδης, Κριβόκαπιτς (83' Νατσούρας), Μίχος, Φερνάντεζ.