Μεγάλη πρεμιέρα για την Εθνική Ανδρών!

Mε πρωταγωνιστές τους Μυλωνάκη (στην επίθεση) και τον τερματο-φύλακα άγγελό της, Τσαλκάνη (στην άμυνα), η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Βαρκελώνης, κερδίζοντας 6-4 το Μαυροβούνιο.Η ελληνική ομάδα, χάρη στις εκπληκτικές επεμβάσεις του Τσαλκάνη έκλεισε το ημίχρονο χωρίς να δεχθεί γκολ (!) και ξεκίνησε στην επανάληψη έχοντας κληρονομιά το 3-0, που προήλθε από τέρματα των Κολόμβου, Μυλωνάκη και Δελακά. Η τρίτη περιόδος τελείωσε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται
5-1 (Φουντούλης και Μυλωνάκης) και η τελευταία ξεκίνησε με τον Μυλωνάκη να κάνει το 6-1. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων της, οι οποίοι με τρία "αναπάντητα" γκολ υποχρεώθηκαν σε μια... κολακευτική - βάσει της εικόνας του αγώνα- ήττας.Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική είναι το βράδυ της Τετάρτης η Νέα Ζηλανδία (21:10GR), ενώ την Παρασκευή (22:30GR) αναμετράται με την οικοδέσποινα Ισπανία.Οκτάλεπτα: 0-0, 3-0, 2-1, 1-3.Ελλάδα: Μυλωνάκης 3, Κολόμβος, Δελακάς, Φουντούλης.Μαυροβούνιο: Ίβοβιτς 3, Ν. Γιάνοβιτς 1.