Μέσι, Σεσκ, Σάντσες και 1-3 η Μπάρτσα!

Η Λεβερκούζεν πάλεψε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όμως οι μπλαουγκράνα ήταν ένα σκαλί τουλάχιστον πάνω από τους γερμανούς και με το 3-1 που πήρε μέσα στην Μπάι Αρίνα "κλείδωσε" ουσιαστικά και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.Αυτή η νίκη δεν ήρθε πολύ εύκολα για τους καταλανούς που δυσκολεύτηκαν να ξεκλειδώσουν την... κλειδαμπαρωμένη άμυνα της Μπάγερ. Αυτό έγινε τελικά στο 41' όταν ο Μέσι βρήκε τον Σάντσες και ο χιλιανός πλάσαρε σωστά για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Λεβερκούζεν έδειξε σημάδια ζωής, όταν στο 52' ισοφάρισε με τον Κάντλετς, όμως η χαρά
της κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 55' ήταν η σειρά του Σεσκ να βρει τον Σάντσες, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη βραδιά.Στα τελευταία λεπτά έβαλε και την πινελιά του ο Μέσι, ο οποίος στο 88' εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Αλβες και από κοντά έγραψε το τελικό 3-1.Λεβερκούζεν: Λένο, Σβάαμπ, Ρέιναρτζ, Φρίντριχ, Τσόρλουκα (91' Ντα Κόστα), Κάντλετς, Κάστρο, Μπέντερ, Αουγκούστο, Σούρλε (90' Μπελαράμπι), Ρόλφες (77' Κίσλινγκ)Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Αλβες, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Φάμπρεγας, Μασεράνο, Μπουσκέτς, Αντριάνο (70' Πέδρο), Σάντσες (86' Κουένκα), Μέσι, Ινιέστα (61' Αλκαντάρα)