Ναυάγιο...

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 0-3 στην Ισπανία από την Λεβάντε στο πρώτο παιχνίδι για τους "32" του Europa League και θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να προκριθεί στη ρεβάνς του ΚαραϊσκάκηΤο... φάντασμα του Ολυμπιακού εμφανίστηκε στη Βαλένθια. Χωρίς πάθος και με κάκιστη αμυντική λειτουργία, η ομάδα του Μίτσελ παρουσιάστηκε αδιάβαστη και απροετοίμαστη,
πέφτοντας στην παγίδα της Λεβάντε από το πρώτο λεπτό. Αν στην αποκαρδιωτική εμφάνιση των πειραιωτών προσθέσουμε και τα δύο λάθη του γερμανού διαιτητή Γκράφε (δύο πέναλτι και αποβολή στον Αμπντούν), αλλά και το αριθμητικό μειονέκτημα από το 28' τότε γίνεται κατανοητό πως ήρθε η βαριά ήττα με 0-3. Ο Ρίος άνοιξε το σκορ στο 10', ο Μπαρκέρο, που είχε και δύο ασίστ έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 40', ενώ ο Μάρτινς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 56'. Ο Ολυμπιακός πάντως ήταν και άτυχος, αφού στις τρεις ευκαιρίες τους σε όλο το ματς, οι δύο σταμάτησαν στο δοκάρι. Σε κάκιστη βραδιά παίκτες και Μίτσελ, ούτε ένας του Ολυμπιακού δεν διασώθηκε από το ναυάγιο, που μετατρέπει τον επαναληπτικό σε εξαιρετικά δύσκολη αποστολή.Ενας τραγικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο α' 45λεπτο, έχοντας μάλιστα την ατυχία να πέσει θύμα δύο λαθών του γερμανού διαιτητή, Γκράφε, τα οποία έστειλαν δύο φορές στη βούλα τους ισπανούς και τον Αμπντούν στα αποδυτήρια. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Λεβάντε μόλις στο 10' όταν ο Μπαρκέρο έπιασε στον ύπνο τον Χολέμπας και έδωσε τη δυνατότητα στον Ρίος να ανοίξει το σκορ. Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη, αλλά η αχίλλειος πτέρνα ήταν η αριστερή πτέρυγα, με τον Χολέμπας να είναι εκτός τόπου και χρόνου.Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη για τους πειραιώτες, που παρουσιάστηκαν παντελώς απροετοίμαστοι για το ματς. Στο 28' ο Γκράφε απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη τον Αμπντούν (δεν φάνηκε να κάνει παράβαση), δίνοντας πέναλτι στη Λεβάντε, το οποίο ο Μάρτινς πέταξε στα σκουπίδια. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο (μόλις ένα σουτ του Τζιμπούρ, που κι αυτό σταμάτησε σε κόντρα στο α' μέρος) και στο 40' ένα δεύτερο λάθος του Γκράφε έστησε την μπάλα στα 11 μέτρα απέναντι από τον Μέγερι. Ο Μπαρκέρο ευστόχησε και οι ισπανοί έκαναν το 2-0.Με την έναρξη της επανάληψης ο Μίτσελ προσπάθησε να συμμαζέψει τη μεσαία γραμμή με την είσοδο του Γκρέκο, αλλά με τον Ολυμπιακό σε τόσο κακή βραδιά και με αριθμητικό μειονέκτημα, οι ισπανοί δεν είχαν πρόβλημα να κυριαρχήσουν στο κέντρο και να επιβάλλουν εκ νέου το ρυθμό τους. Εκμεταλλευόμενοι μάλιστα ένα ακόμα λάθος των πειραιωτών στο κέντρο οι παίκτες του Μαρτίνεθ σημείωσαν και τρίτο τέρμα. Ο Μπαρκέρο έκανε την κάθετη, ο Μανωλάς δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μάρτινς από τετ α τετ στο 56' έγραψε το 3-0.Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά (από στημένη φάση) στο 59' με τον Φέισα, ενώ στο 60' ο Μανωλάς σημάδεψε το δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία των ερυθρολεύκων. Ο Μίτσελ έριξε στον αγώνα Μήτρογλου και Φετφατζίδη, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε και η Λεβάντε συνέχισε να απειλεί και να χάνει ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Η αλήθεια είναι πάντως πως οι πειραιώτες στάθηκαν και -πάλι- άτυχοι, αφού στην τρίτη τους ευκαιρία στο ματς σημάδεψαν εκ νέου το δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Τζιμπούρ στο 88'. Ο Μανιάτης είχε μία ακόμα καλή στιγμή στις καθυστερήσεις, ενώ ο Μέγερι στην τελευταία φάση έκανε διπλή επέμβαση γλιτώνοντας το τέταρτο γκολ