Νίκες για Τσεχία, Σουηδία

Με νίκες προχώρησαν τις προσπάθειές τους στα προκριματικά του Μουντιάλ Τσεχία και Σουηδία, που κέρδισαν Μάλτα και Νησιά Φερόε αντίστοιχα, κόλλησαν στο μηδέν Καζακστάν και ΑυστρίαΣτο πλαίσιο του 2ου ομίλου η Τσεχία κέρδισε εντός έδρας την Μάλτα, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς σε δύο ματς. Ο Γκεμπρελασιέ άνοιξε το σκορ στο 34', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπρίφα ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.Στην επανάληψη όμως οι τσέχοι ανέβασαν στροφές και με τέρματα των Πέκχαρτ και Ρέζεκ πήραν τους τρεις βαθμούς, που τους έφεραν ισόβαθμούς στην κορυφή με την Ιταλία
και τη Βουλγαρία (αγωνίζονται αυτή την ώρα με την Αρμενία και την Δαντία αντίστοιχα).Για τον 3ο όμιλο, με νίκη συνέχισε η Σουηδία, που σημείωσε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς. Τα Νησία Φερόε έβαλαν... δύσκολα στους σουηδούς, καθώς προηγήθηκαν στις αρχές της επανάληψης με τον Μπάλντβινσον.Η Σουηδία όμως σοβαρεύτηκε στη συνέχεια και με τέρματα των Κατσάνικλιτς και Ιμπραϊμοβιτς ανέτρεψε το αποτέλεσμα και πήρε τους τρεις βαθμούς, που την φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Γερμανία (οι γερμανοί αγωνίζονται στις 21:45GR στην Ιρλανδία).Για τον ίδιο όμιλιο, δίχως νικητής ολοκληρώθηκε το ματς μεταξύ Καζακστάν και Αυστρία, με τις δύο ομάδες να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση.